Pomóż zapobiec katastrofie humanitarnej w Bangladeszu

Bangladesz

Jest jednym z najbardziej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tu ponad tysiąc mieszkańców. W kraju mieszka blisko 150 milionów ludzi. W sąsiedniej Mjanmie od połowy 2017 roku tysiące Rohingów straciło życie. Spalono ich wioski, a ocalali ruszyli w kierunku granicy z Bangladeszem. W ciągu kilku miesięcy w strefie przygranicznej osiedlił się blisko milion uchodźców.

Garść informacji:
  • ONZ od początku nazywa prześladowania Rohingów czystką etniczną
  • Rohingowie to dziś najbardziej prześladowana grupa etniczna
  • w pobliżu miasta Cox’s Bazar znajduje się największy na świecie obóz dla uchodźców, liczący ok. 920 000 ludzi
  • 55% ludności w obozie to dzieci
wzbogacamy dietę i zapewniamy niezbędne produkty gospodarstwa domowego dla

kilkudziesięciu

najsłabszych uchodźców

04.06.2020

Pracownicy humanitarni alarmują! Jeśli wybuch epidemii nie zostanie zatrzymany, w największym na świecie obozie dla uchodźców w Cox’s Bazar w Bangladeszu – gdzie schronienie znalazło prawie milion Rohingów uciekających z Birmy przed niewyobrażalnie okrutnymi czystkami etnicznymi – dojdzie do katastrofy humanitarnej.

Wczoraj oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny wśród mieszkańców obozu. Pracownicy humanitarni robią co mogą, by zapewnić dostępność testów na COVID-19 w obozie, jednak do tej pory wśród tak dużej społeczności Rohingów, udało się przeprowadzić zaledwie 348 testów.

Bez silnego systemu opieki zdrowotnej, działania prewencyjne są niezbędne, by chronić tych, którzy od dwóch lat koczują w bardzo ciężkich warunkach obozowych. Tu nie ma mowy o zachowaniu dystansu, swobodnym dostępie do bieżącej wody, odpowiedniej opiece medycznej. Dobra Fabryka systematycznie rozszerza swoją działalność, by pomóc jak największej liczbie uchodźców zabezpieczyć się przed epidemią:

codziennie prowadzimy sesje szkoleniowe z podstawowych zasad higieny, jak uchronić się przed zakażeniem i jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby;
rozdajemy pakiety informacyjne o COVID-19 wraz z mydłem i dezynfektantami;
✅ szyjemy maseczki;
otworzyliśmy punkt z bieżącą wodą dostępny dla wszystkich.

W obecnej sytuacji i warunkach tak wielkie skupisko ludzi na małej powierzchni to tykająca bomba. Pomóż nam zapobiec katastrofie humanitarnej i wesprzyj nasze działania w obozie lub kup zestaw ochrony dla uchodźców!