Podliczamy 2019 rok

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

31.12.2019

Uwielbiamy ostatnie chwile roku, bo wszyscy nabierają wtedy śmiałości i w końcu chętnie dzielą się nie tylko rzeczami trudnymi, ale dobrem, jakie wokół nich wydarzyło się w ciągu trzystu sześćdziesięciu pięciu ostatnich dni. Chcemy Wam dziś dać jeszcze więcej powodów do dumy i pokazać, ile dzięki Wam w Dobrej Fabryce wyprodukowaliśmy dobra. Chwalcie się wszystkim, bo dobrem należy się chwalić! 2019 nie był tylko DOBRY, był WSPANIAŁY!!!

Podsumowaliśmy wszystko do 20.12. Gotowi na konkrety?! Zapnijcie pasy!!!

Do szpitala w Ntamugendze, w DEM. REP. KONGA wysłaliśmy w tym roku 236 500 USD, czyli blisko 915 000 zł, o 200 tys. więcej niż w poprzednim roku!!!

Dzięki tym pieniądzom opłaciliśmy 17 205 konsultacji w ambulatorium, wyleczyliśmy z malarii 11 874 osoby, w tym 6 255 dzieci poniżej piątego roku życia. Hospitalizowaliśmy 4 071 pacjentów. Lekarze podchodzili do stołu operacyjnego 453 razy. Wykonali też prawie 2 000 drobnych zabiegów i szczepień. Aparaty do tlenoterapii działały łącznie 4 000 godzin. Żaden z pacjentów nie zapłacił za tlen ani grosza.

Wykonaliśmy 742 transfuzje krwi. Nie odmówiliśmy pomocy nikomu, mimo że w porównaniu z poprzednim rokiem cena jednego worka krwi praktycznie się podwoiła.

Powitaliśmy na świecie 773 małych Kongijczyków, zapewniając ich mamom bezpieczny poród na doposażonym w nowy sprzęt oddziale położniczym. Sfinansowaliśmy kilkadziesiąt specjalistycznych badań i konsultacji w szpitalach w Gomie: tomografie, biopsje, operacje ortopedyczne, neurochirurgiczne, rozszczepy podniebienia, wodogłowie i konsultacje psychiatryczne.

Wyposażyliśmy szpital w nowe lampy antybakteryjne, kardiomonitor, materace przeciwodleżynowe, KTG, nową instalację fotowoltaiczną, szyny do urazów kończyn, odczynniki laboratoryjne, wyposażyliśmy też prysznice dla niepełnosprawnych. Zakupiliśmy i jesteśmy w trakcie dostarczenia do Konga szpitala polowego, składającego się z dwóch profesjonalnych namiotów, pełnego oświetlenia i kilkudziesięciu łóżek polowych, które w sytuacjach kryzysowych zwiększą możliwości szpitala.

Uruchomiliśmy nowy oddział – fizjoterapię. Zatrudniliśmy fachowy personel, wysłaliśmy do Konga sprzęt rehabilitacyjny, piłki, materace, wózki inwalidzkie i kule.

Wyciągnęliśmy z choroby głodowej 1000 dzieci, 860 opiekunów przeszkoliliśmy z podstaw dietetyki i uprawy przydomowego ogródka.

Hospicjum w RWANDZIE otrzymało dzięki Wam 102 700 EUR, czyli ponad 440 000 zł. Utrzymujemy funkcjonowanie jedynej takiej placówki w kraju, opłacając pensje personelu, leki i żywienie. Otoczyliśmy opieką 27 chorych paliatywnie. 20 dzieciom pracowników i zmarłych pacjentów opłacamy szkołę.

Projekt rolniczy w BURKINA FASO wszedł na wyższy poziom dzięki inwestycji ponad 100 tys. zł w profesjonalny system nawadniania.

O hektar zwiększyliśmy jego powierzchnię, oddając do użytku najbiedniejszym rodzinom z Gourcy prawie 3 hektary ziemi.

W związku z dramatyczną sytuacją związaną ze zmianą klimatu i ciągle skracającą się porą deszczową, wspieramy 40 rodzin zapasami kukurydzy, soi, ryżu i oleju. Ich dzieciom zakupiliśmy wyprawki szkolne.

Kontynuujemy 3-letni kurs krawiectwa, który zakończy się świadectwem przygotowania zawodowego dla 20 kursantek oraz kurs alfabetyzacji: pisania, liczenia i podstaw francuskiego. Łącznie wysłaliśmy w tym roku do Burkina Faso 58 900 EUR, czyli ponad 250 000 zł.

Do apteki w TOGO zgłosiło się 3200 chorych. Każdy otrzymał przepisane mu przez lekarza leki, a dzięki Wam jedyną zapłatą za lekarstwa była symboliczna miska kukurydzy.

Trwa wielka rewolucja w szkole zawodowej dla dziewcząt w Dakarze w SENEGALU. Na pokrycie kosztów nauki 56 dziewcząt przekazaliśmy 39 550 EUR (170 437 zł), a dzięki funduszom przyznanym nam przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Polska pomoc rozwojowa 2019” wyremontowaliśmy praktycznie całą szkołę, wyposażyliśmy kuchnię oraz salę zajęć.

Pod szkołą stoi już nowy samochód, bo do tej pory Foyer nie dysponowało żadnym środkiem transportu. Do Dakaru wysłaliśmy kontener z maszynami do szycia, profesjonalnymi hafciarkami i konstrukcją drewnianego domku, który spełnia rolę sali krawieckiej. Niespodziewanie stał się on też atrakcją turystyczną Dakaru. Wykorzystaliśmy na ten cen przyznany nam grant o wysokości 654 525 zł.

Wspaniale działa nasze ambulatorium psychologiczne w Hangzhou w CHINACH. Przekazaliśmy na ten cel 59 720 EUR, czyli ponad 250 000 zł. Pomogliśmy w rozwoju psychologicznym ponad 3 000 osób.

Ośrodek dożywiania w MAURETANII, którym zaopiekowaliśmy się pod koniec 2018 r, wyleczył z choroby głodowej 354 dzieci. Prócz walki z niedożywieniem ośrodek zaopiekował się kilkunastoma
niepełnosprawnymi. Siostry franciszkanki otrzymały na ten cel 23 683 zł.

Ale to nie wszystko!!!

W 2019 roku ruszył nasz projekt w BANGLADESZU. Pomagamy w największym na świecie obozie dla uchodźców. Wybudowaliśmy i wyposażyliśmy świetlicę, która codziennie daje schronienie i możliwość rozwoju dla 70 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Dla młodzieży prowadzimy kursy krawiectwa, angielskiego i obsługi komputera. Korzysta z nich łącznie 108 osób. Każdego miesiąca ponad 300 młodych ludzi spędza czas w ufundowanej przez nas bibliotece, a na zajęcia z pozytywnego rodzicielstwa zaprosiliśmy do tej pory 150 rodziców.

Nasza pomoc dla mieszkańców obozu w Cox’s Bazar wyniosła 83 265 USD, czyli ponad 315 000 złotych.

Od kilku miesięcy pomagamy dzieciakom z obozu Moria na GRECKIEJ wyspie Lesbos. Przekazaliśmy na ten cel już 95 000 EUR, czyli 412 558 zł.

Dzięki Wam, każdego tygodnia przygotowujemy i dystrybuujemy ponad 2 000 posiłków dla niepełnoletnich przebywających w obozie bez żadnej opieki! Dla 30 osób prowadzimy warsztaty kucharskie.

Warszawskim bezdomnym kupiliśmy ciepłe kurtki i buty za 16 663 zł.

Na leki, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny, przekazane przez nas w formie rzeczowej, wydaliśmy w Polsce 161 978 zł, ponad TRZY RAZY WIĘCEJ niż w poprzednim roku.!!!

Jak na razie, bo wszystko policzone jest do 20 grudnia – wydaliśmy na pomoc naszym podopiecznym ponad 3,5 MILIONA ZŁOTYCH (a dokładnie 3 530 756,30 zł). Czyli ponad 1,5 MILIONA WIĘCEJ niż rok temu (w 2018 r: 1 872 439 zł)!!!

Mamy tyle pomysłów na nowy rok, że już się go nie możemy doczekać. My naprawdę się dopiero rozkręcamy!!! A Was (mamy nadzieję, że skutecznie) przekonujemy, że Wasza PIĘCIOZŁOTÓWKA naprawdę robi MILIONY, a te miliony mnóstwo DOBRA!!! W 2018 r. Przybij nam 5 przynosiło miesięcznie średnio 36 000 zł wsparcia. W tym roku średnio 100 000 zł, czyli prawie TRZY RAZY TYLE!!!

DZIĘKUJEMY WAM ZA TEN ROK!!! Z pełną prędkością wjeżdżamy w kolejny. Przekonujcie o tym, jak łatwo robić Z NAMI DOBRO każdego, kto jeszcze o tym nie wie.

WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU!!!

Mateusz Gasiński

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050