Podaruj bon dla babci Minolii

Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.

Garść informacji:
  • Od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 98 %. swojej wartości (dane na 2024 r.)
  • Od października 2019 r. ceny żywności wzrosły o ponad 1000%
  • PKB spadł o 70-75% w porównaniu do wartości sprzed kryzysu
  • 80 % populacji Libanu (ponad 3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
  • W całym kraju brakuje leków specjalistycznych, a cena podstawowych jest poza zasięgiem przeciętnego Libańczyka
  • Coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 22 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
  • To kraj z największą liczbę uchodźców na mieszkańca ( 1,5 mln uchodźców syryjskich i 11 645 uchodźców innych narodowości)
  • Ok. 100 tys. osób zostało przesiedlonych z południowego Libanu w związku z trwającymi od 7 października 2023 r. starciami przygranicznym z armią izraelską 
Zapewniamy leki, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne i sanitarne dla

260

przewlekle chorych i ubogich

20.01.2023

Babcia Minolia w jednym roku straciła wszystko – zmarł jej ukochany mąż, a oszczędności całego życia zupełnie straciły na wartości, gdy w Libanie rozszalała się rekordowa inflacja. Minolia ma dla kogo żyć. Ma dzieci i wnuki, ale przez to, że kraj znalazł się na krawędzi bankructwa, cała rodzina znalazła się w takiej samej sytuacji.

Minolia musiała przeprowadzić się do jednopokojowego, zaniedbanego i zimnego mieszkania. Dzieci, choć robią, co w ich mocy, nie mogą zapewnić podstawowych potrzeb mamy.

Zdobycie żywności, leków czy opału stanowi ogromne wyzwanie. Jeszcze większym jest opłacenie czynszu za mieszkanie, które, choć zimne, jeszcze daje jakiekolwiek schronienie. Tutaj opakowanie najprostszego leku przeciwbólowego może kosztować równowartość kilkuset zł.

Od ubiegłego roku dystrybuujemy bony na żywność i olej opałowy dla najuboższych Libańczyków, dotkniętych kryzysem ekonomicznym. Dzięki finansowanym przez Was bonom, schorowani seniorzy, którzy nie mają możliwości podjęcia żadnej pracy, mogą nie tyle związać koniec z końcem, co po prostu przeżyć w kraju, w którym nie funkcjonuje jakakolwiek forma państwowej opieki. Podaruj bon babci Minolii, za który będzie mogła kupić żywność i olej opałowy, który ogrzeje jej skromne mieszkanie!

Podaruj pełny plecak

Przygotujmy dzieci do szkoły

Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować łącznie aż 60 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.

czytaj więcej

Mamy już:
6 310
Potrzebujemy:
6 000