O Tym, Jak Onur i Abdul Wygrali Swoją Przyszłość

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

14.08.2023

Onur był piekarzem w Kurdystanie. Żadnej pracy się nie boi. Postawny, barczysty, dłonie jak imadła. Mają siłę i wyczucie. Na Lesbos trafił 8 lat temu. Abdul wysiadł z łodzi na greckiej plaży rok później. W Syrii był mechanikiem. Starą, rozklekotaną grecką corsę odpicował tak, że przyciąga zazdrosne spojrzenia fanów niemieckiej motoryzacji. Uciekł z Syrii, kiedy na jego warsztat spadła bomba. Z jego miejsca pracy pozostała sterta powykręcanego metalu.

Obydwu łączą marzenia. Szukali bezpieczeństwa i wolności. Onur dla siebie, Abdul również dla czwórki dzieci i żony. To pragnienie spełnił nasz grecki projekt. Obaj szczęśliwi, od świtu do popołudnia harują jak woły, mimo lejącego się z nieba żaru. Czekają na zbiory oliwek, które zwiozą do prasy, wycisną z nich oliwę, która później trafi do Was w butelce z etykietą NIKA. Swoją przyszłość wygrali ciężką pracą i możliwościami, które dajecie im Wy.

Nikos i Katerina nazwali swoją oliwę NIKA. Nie było w tym ani krzty pragnienia lansu. Zbieg okoliczności zuważyli później. Bo „nika” to greckie słowo oznaczające zwycięstwo. W 312 roku Konstantyn Wielki idąc na starcie z Maksencjuszem zobaczył na niebie znak krzyża i usłyszał „en toutoi nika” („pod tym znakiem zwyciężysz”). Bitwę wygrał. Ogłosił po niej edykt mediolański, dając chrześcijanom wolność w wyznawaniu wiary. W greckiej tradycji sztandar z napisem „en toutoi nika” znaczy tyle, co dla nas dwa nagie miecze spod Grunwaldu.

— Nika to zwycięstwo. Dziś swoją ciężką pracą w wytwórni oliwy z oliwek uchodźcy wygrywają dla siebie wolność i bezpieczeństwo. Spełnia się to, o czym marzyli, odkąd wojna i prześladowanie zmusiła ich do ucieczki z ojczyzny — mówi Nikos.

Oliwę w przedsprzedaży można kupić w Sklepie Dobrej Fabryki. To nie tylko najwyższej jakości produkt, to pomoc i praca dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos.

Pomoc pilnie potrzebna

Uratujmy Aptekę dla Najuboższych w Togo

To kwota, która pozwali na wyposażenie aptecznych półek na pierwsze półrocze. Zajmą się tym Ania i Mateusz, którzy jeszcze w lutym przylecą na miejsce i zapełnią półki najpotrzebniejszymi antybiotykami, lekami przeciwmalarycznymi i przeciwbólowymi. Apteka w Saoudé ma do uratowania ludzi. Uda się tylko dzięki Wam.

czytaj więcej

Mamy już:
10 416
Potrzebujemy:
30 000