Blog

Nowa instalacja elektryczna w szkole zawodowej dla dziewcząt w Dakarze.

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

06.09.2017

Ta stara pamiętająca jeszcze lata 60. nie była w stanie wytrzymać jakiegokolwiek obciążenia współczesnych kuchennych sprzętów. Ciągłe zwarcia i wyskakujące co rusz bezpieczniki były tu na porządku dziennym. Doszło nawet do tego, że stara „rozdzielnica” z bezpiecznikami dwukrotnie w ciągu ostatnich lat groziła pożarem całej szkole! (ślady po ogniu widać na 2 zdjęciu przedstawiającym starą rozdzielnicę).

Po szczegółowym przeanalizowaniu tematu wspólnie z siostrą Ewą (dyrektorką szkoły), okazało się, że wymiana instalacji elektrycznej (gniazdek i okablowania) w samej kuchni nie ma większego sensu, jeśli nie wymieni się też gniazdek oświetleniowych, kontaktów, okablowania i skrzynek rozdzielczych w całym budynku szkoły. W przeprowadzeniu tej operacji pomógł nauczyciel miejscowego technikum elektrycznego, który rozrysował szczegółowe schematy nowej instalacji na wszystkie 25 pomieszczeń i dwie kondygnacje szkoły.

Instalacja jest więc wymieniana nie tylko w salach lekcyjnych i pomieszczeniach kuchennych na parterze budynku, ale też na piętrze, gdzie są pokoje uczennic szkoły (bo to oczywiście szkoła z internatem). Żeby skrócić czas i zmniejszyć koszt tej i tak niebagatelnej operacji zdecydowaliśmy się na prowadzenie blisko 400 m kabli w plastikowych tulejkach bezpośrednio na ścianach i sufitach budynku. Ponad 50. letni beton nie jest materiałem, który łatwo poddaje się narzędziom i umiejętnościom miejscowych fachowców, a zależało nam na tym by remont przeprowadzić jak najsprawniej i najszybciej. Dzięki puszczeniu instalacji na zewnątrz mogliśmy obniżyć i tak poważne koszty remontu o blisko 1/3 i wykorzystać efektywnie czas wakacji, który dziewczęta spędzają przeważnie z rodzinami tak, by od października nowa instalacja została podłączona w miejsce starej 🙂

Dzięki waszemu wsparciu prace są już obecnie na ukończeniu. Razem z siostra Ewą i dziewczętami ze szkoły prosimy byście wciąż wspierali nasz projekt, by jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dziewczyny z Foyer mogły nauczyć się piec świąteczne ciasta w gruntownie odnowionym i wyposażonym w bezpieczną instalację elektryczną oraz podstawowe sprzęty kuchenne pomieszczeniu.

Szkołę zawodową prowadzoną w Dakarze przez siostry franciszkanki zawsze możecie wesprzeć w naszym dobroczynnym sklepie.