Nie pozwólmy zatonąć naszemu człowieczeństwu!

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

14.06.2023

— Silnik zatrzymał się. Statek zatonął w ciągu kilku minut. Na pokładzie było pełno ludzi. Podobnie pod nim. Ci drudzy nie mieli szans się wydostać — relacjonuje dramatyczne wydarzenia dzisiejszego popołudnia jeden z rozbitków.
Informacje, które do nas docierają, są zatrważające. Łódź z blisko 700 uchodźcami z Libii, która wypłynęła z Tobruku i obrała kurs na włoskie wybrzeże, zatonęła dziś popołudniu niedaleko kontynentalnej Grecji.
Z wody uratowano 104 ocalałych, liczba wydobytych z morza ciał w chwili pisania tego tekstu osiągnęła 79. Do rana z pewnością wzrośnie, bo warunki w jakich tłoczyli się na statku uniemożliwiały jakąkolwiek reakcję na jego nagłą awarię i szybkie nabieranie wody. Przemytnicy wpuścili na pokład dużo więcej osób, niż powinno na niego wsiąść.
Przemytnicy podejmują coraz większe ryzyko, aby uniknąć patroli. Omijając zasady morskiej żeglugi i zdrowego rozsądku, próbują brawurowo dotrzeć do Włoch, omijając mocno strzeżonych i słynących z pushbacków greckich wybrzeży. Kładą na szali życie setek ludzi, którzy wierzą, że ktoś im pomaga. Szacuje się, że w Morzu Śródziemnym utonęło już około 72 000 osób.
Grecja od dawna jest jedną z głównych dróg dla ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniami i ubóstwem na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. W ostatnich tygodniach decyzje władz przypominają celowe prześladowanie. Odcięcie części mieszkańców obozu od racji żywnościowych, by głodem zmusić ich do jego opuszczenia i pushbacki na morzu pokazują, ciemne oblicze Starego Kontynentu.
Pokażmy, że nie jesteśmy ich wrogami. Dobra Fabryka karmi najsłabszych mieszkańców obozu na greckiej wyspie Lesbos. Jeden ciepły posiłek nie jest dla nich dodatkowym luksusem, ale niezbędnym minimum, okazaniem godności utraconej przez to, że świat stara się im wmówić, że nie ma w nim dla nich miejsca.
Zróbmy dla nich coś dziś! Nie dajmy sobie wmówić, że na nic nie mamy wpływu. Nie pozwólmy zatonąć naszemu człowieczeństwu!
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050