Na straganie w Afryce

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

29.10.2019

Jeśli chcecie się dziś trochę ogrzać, mamy dla Was dużo dobrych wieści z gorącego Burkina Faso! Od kilku lat w ten suchy, wypalony saharyjskim słońcem klimat wprowadziliśmy zieleń. Właśnie unowocześniamy 2,5 hektara warzywnego ogrodu, który od dwóch lat daje pracę naszym podopiecznym i urozmaica dietę mieszkańców. Teraz kupiliśmy kolejny hektar, żeby nie brakło nam miejsca na nowe pomysły, których, jak wiecie, nigdy nam nie brakuje.

Największy kłopot sprawia nam dostęp do wody. Wykopaliśmy już kilka studni, ale trzeba zrobić wszystko, by zminimalizować straty wody, którą zaczyna się tu traktować jak złoto. Dzięki Waszemu zaangażowaniu w nasz rolniczy projekt poradzimy sobie za sprawą bardzo sprytnego systemu nawadniania. Ograniczymy straty wody, damy dzięki niemu jeszcze więcej miejsc pracy najbiedniejszym rodzinom w wiosce. To sprawdzona w tym klimacie metoda. Do działania potrzebna jest pompa, energia – wykorzystamy tę ze słońca, którego jest tu pod dostatkiem i system rur i kanałów poprowadzony pod powierzchnią.  Takie rozwiązanie będzie po pierwsze super ekologiczne, po drugie posłuży mieszkańcom na długie lata, po trzecie umożliwi im uprawę jeszcze większego areału i zwiększy ilość dostarczanych na lokalny rynek warzyw.

Ostatni sezon pokazał, że nasze rzodkiewki, bakłażany, fasolka, pomidory, ogórki, cały zdrowy i ekologiczny warzywniak to strzał w dziesiątkę. Po produkty z ogrodu Dobrej Fabryki ustawiają się długie kolejki, a wśród amatorów naszych upraw nie brakuje nawet mieszkańców odległej o kilka godzin drogi stolicy. Wasze wsparcie zazielenia kawałek pustyni, pomaga walczyć z ubogą dietą i daje pracę tym, których pustynnienie klimatu wysłało na bezrobocie i których zmusza ono do rozważania konieczności opuszczenia rodzinnych stron i decydowania się na emigrację. Chcemy ich przekonać, że wspólnymi siłami ten kawałek świata znów może być zielony, dawać pracę i nadzieję na rozwój.

Głównym kierownikiem budowy jest w Afryce klimat i to on decyduje, kiedy zacząć prace i kiedy najlepiej je skończyć. Dlatego już trwa budowa domku gospodarczego – miejsca gdzie pod kluczem będziemy mogli zostawić cenne narzędzie i gdzie urzędować będzie stróż pilnujący połączonych z bateriami słonecznymi pomp.

Poza intensywnymi pracami w ogrodzie nasze kandydatki na krawcowe wchodzą w kolejne kręgi wtajemniczenia w fach. To te spośród mieszkańców, które z różnych względów, najczęściej zdrowotnych, nie były w stanie zaangażować się w nasz rolniczy projekt. Pomyśleliśmy również o nich. Dziś jesteśmy dumni z tego, jak korzystają z kursów krawiectwa i języka. To już nie jest nawlekanie igły na nitkę. Już szyją ubranka dla swoich dzieci. Niebawem uszyją też coś dla Was – NIESPODZIANKA!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050