Muzuri otrzymał od Was wyjątkowy prezent na tegoroczny Dzień Ojca

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

21.06.2022

Już w ten czwartek wielu z nas ucałuje tatę i przekaże pełne miłości życzenia z okazji Dnia Ojca. Chcemy Wam przypomnieć sylwetki prawdziwych Super Ojców, których często nadludzki wysiłek i zaangażowanie w opiekę nad rodziną wywołało nasz wyjątkowy podziw.

Muzuri z Demokratycznej Republiki Konga prawdopodobnie nigdy nie usłyszy od swoich dzieci życzeń z okazji Dnia Ojca (tutaj po prostu takiego dnia się nie celebruje), ale jego największe życzenie zostało już wysłuchane – niedawno, dzięki Waszemu wsparciu, na świat przyszedł jego synek.

Wielka radość starła się ze strachem o jutro, bo do wioski Muzuri wkroczyło wojsko. We Północnym Kivu trwa właśnie ofensywa rebelii. Mieszkańcy opuszczają swoje domu w obawie o własne życie. Całym kapitałem Muzuri był dotąd dwie zdrowe ręce i kawałek pola uprawnego. Teraz nie ma gdzie pracować.

Muzuri, uciekając ze swoją rodziną w bezpieczniejsze rejony, musiał postawić wszystko na jedną kartę i rozpocząć życie na nowo. Rodzina znalazła schronienie w szkole w Rugabo. – Regularnie brakowało jedzenia, dzieci chorowały, a szkoła udzielająca nam schronienia w ciągu dnia musiała nas wyrzucać, aby prowadzić zajęcia. Bardzo cierpieliśmy. – Mówi Muzuri, kołysząc w rękach dziecko. Mówi cicho, tak jakby nie chciał, by słowa dotarły do synka, który nie zaznał w życiu jeszcze niczego złego.

To dzięki Waszemu wsparciu rodzina, poza żywnością i opieką medyczną, otrzymała nowy start. Muzuri dostał od Was skromne mieszkanie, które pozwoli mu na zabezpieczenie najbardziej podstawowych potrzeb rodziny. O pracę się nie martwi – wie, że póki jest zdrowy i ma ręce gotowe do pracy, będzie mógł zapewnić byt rodzinie. To prawdziwy łańcuch dobra, którego pierwszym ogniwem – jak w każdej takiej historii – jesteście Wy.

W Dobroczynne24 znajdziecie kartę prezentową, która zawsze stanowi DOBRY podarunek – również na tegoroczny Dzień Ojca. Obdarowany kartą tata może wybrać, czy chciałby przekazać w swoim imieniu kozę, leki na malarię czy na przykład narzędzia do uprawy ogrodu innemu ojcu po drugiej stronie globu. Jeśli nie przygotowaliście jeszcze prezentu – gorąco zachęcamy Was do zajrzenia do naszego sklepiku!

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000