Muzuri otrzymał od Was wyjątkowy prezent na tegoroczny Dzień Ojca

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

21.06.2022

Już w ten czwartek wielu z nas ucałuje tatę i przekaże pełne miłości życzenia z okazji Dnia Ojca. Chcemy Wam przypomnieć sylwetki prawdziwych Super Ojców, których często nadludzki wysiłek i zaangażowanie w opiekę nad rodziną wywołało nasz wyjątkowy podziw.

Muzuri z Demokratycznej Republiki Konga prawdopodobnie nigdy nie usłyszy od swoich dzieci życzeń z okazji Dnia Ojca (tutaj po prostu takiego dnia się nie celebruje), ale jego największe życzenie zostało już wysłuchane – niedawno, dzięki Waszemu wsparciu, na świat przyszedł jego synek.

Wielka radość starła się ze strachem o jutro, bo do wioski Muzuri wkroczyło wojsko. We Północnym Kivu trwa właśnie ofensywa rebelii. Mieszkańcy opuszczają swoje domu w obawie o własne życie. Całym kapitałem Muzuri był dotąd dwie zdrowe ręce i kawałek pola uprawnego. Teraz nie ma gdzie pracować.

Muzuri, uciekając ze swoją rodziną w bezpieczniejsze rejony, musiał postawić wszystko na jedną kartę i rozpocząć życie na nowo. Rodzina znalazła schronienie w szkole w Rugabo. – Regularnie brakowało jedzenia, dzieci chorowały, a szkoła udzielająca nam schronienia w ciągu dnia musiała nas wyrzucać, aby prowadzić zajęcia. Bardzo cierpieliśmy. – Mówi Muzuri, kołysząc w rękach dziecko. Mówi cicho, tak jakby nie chciał, by słowa dotarły do synka, który nie zaznał w życiu jeszcze niczego złego.

To dzięki Waszemu wsparciu rodzina, poza żywnością i opieką medyczną, otrzymała nowy start. Muzuri dostał od Was skromne mieszkanie, które pozwoli mu na zabezpieczenie najbardziej podstawowych potrzeb rodziny. O pracę się nie martwi – wie, że póki jest zdrowy i ma ręce gotowe do pracy, będzie mógł zapewnić byt rodzinie. To prawdziwy łańcuch dobra, którego pierwszym ogniwem – jak w każdej takiej historii – jesteście Wy.

W Dobroczynne24 znajdziecie kartę prezentową, która zawsze stanowi DOBRY podarunek – również na tegoroczny Dzień Ojca. Obdarowany kartą tata może wybrać, czy chciałby przekazać w swoim imieniu kozę, leki na malarię czy na przykład narzędzia do uprawy ogrodu innemu ojcu po drugiej stronie globu. Jeśli nie przygotowaliście jeszcze prezentu – gorąco zachęcamy Was do zajrzenia do naszego sklepiku!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050