Milcząca wdzięczność Cathie za każdy dzień, który jej podarowaliśmy

Rwanda

Rwanda to jeden z najmniejszych krajów na kontynencie afrykańskim, a przy tym najgęściej zaludniony. Na 1 kmprzypada ok. 565 mieszkańców! Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda nazywana jest krajem tysiąca wzgórz, a ze względu na swoją historię również krajem tysiąca problemów.

Garść informacji:
  • ok. 14 mln mieszkańców
  • w 1994 r. doszło tu do ludobójstwa – w ciągu 100 dni zamordowano ok. 1 mln ludzi z plemienia Tutsi, 2 mln ludzi uciekło z kraju
  • kraj rolniczy – zatrudnienie w rolnictwie stanowi 62,3% całkowitego zatrudnienia w Rwandzie
W 2023 r. objęliśmy długoterminową opieką paliatywną

38

osób
Finansujemy edukację

28

dzieci pracowników i zmarłych pacjentów

17.04.2024

Żeby powiedzieć wszystko, nie trzeba używać słów. Cathie nie mówi prawie nic, ale nikt tak jak ona nie potrafi opowiedzieć tyle o swojej wdzięczności.

Rozległy udar odebrał jej łatwość ożywiania historii i wspomnień barwnymi opowieściami. W hospicjum w Kabudze każdy wie, jak słuchać tych, którzy nie mogą powiedzieć nic. Wszyscy rozumieją tu język bólu, ale uczą pacjentów nowego, dla wielu nieznanego nigdy wcześniej, języka przyjaźni i troski. Cathie już rozumie. Wie, gdzie jest. 30 lat temu, w trakcie ludobójstwa, straciła wszystkich, których kochała. Tu przekonała się, że człowiek nie musi umierać w bólu. Może żyć do samego końca.

Oczy Cathie, jej uśmiech, uścisk dłoni mówią wszystko. Jest wdzięczna za każdy dzień, który jej podarowaliście.

Czy może liczyć na kolejne?