Filipek i Jego Ostatnie Chwile

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

26.01.2024

– Myślę, że wiedział, mimo że był taki mały. Nawet nie narzekał już, że go boli.

Trzy dni temu Filipek przestał jeść. Siostrze Agnieszce udało się dobić targu – maluch obiecał, że spróbuje coś zjeść, ale bardzo chciał wrócić na weekend do domu, do taty. Jeszcze w niedzielę wieczorem siostra Agnieszka zawiozła mu torbę popcornu, z której bardzo się ucieszył, a dziś dotarła do nas wiadomość, że zmarł.

Kiedy ojciec Filipa czuwał przy łóżku, nawet nie spodziewał się, że to czas na pożegnanie. W pewnym momencie chłopiec po prostu przestał oddychać.

– Nawet najtrudniejszą robotę da się przeżyć, ale śmierć dziecka zawsze boli. – mówi Agnieszka – Rak jest ponad nami. Nie możemy zastąpić dziecku jego własnego ciała, a dalsza chemia tylko by go bardziej umęczyła. Kiedy wysyłaliśmy Filipa do domu, miałam obawy, czy to dobry pomysł, ale teraz cieszę się, że mógł odejść w spokoju, wśród bliskich.

A my z całego serca chcemy Wam podziękować za podarowanie Filipowi ostatnich miesięcy. Dziękujemy za każdą sfinansowaną torbę popcornu, porcję ulubionych frytek, leki przeciwbólowe i tlen. Dzięki Wam maluch mógł cieszyć się każdą chwilą, a szczególnie przejażdżkami samochodem z siostrą Agnieszką, które uwielbiał. I to życie, chociaż krótkie, naprawdę było dobrze przeżyte.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050