Dzień Ludzi Bezdomnych

Polska

Your browser does not support SVG.

W Polsce bezdomność wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziesiątki tysięcy ludzi, pozostając bez dachu nad głową, cierpi z powodu wykluczenia społecznego. W Dobrej Fabryce wierzymy, że każda osoba głęboko poraniona, dotknięta patologiami i słabsza ma niezbywalną godność, o którą należy walczyć i która domaga się szacunku.

Garść informacji:
  • w Polsce ponad 30 000 tysięcy osób żyje w kryzysie bezdomności, 84% z nich to mężczyźni
  • najwięcej osób dotkniętych tym problemem przebywa w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim
  • co roku w naszym kraju umiera z powodu zimna ponad 100 osób
  • najczęstsze przyczyny bezdomności to: konflikty rodzinne, problemy związane z uzależnieniem, eksmisja z miejsca zamieszkania
Zimą 2023 r. podarowaliśmy

251

spersonalizowanych Ciepłych Pak ze śpiworami, kurtkami i butami osobom przebywającym w pustostanach i noclegowniach

14.04.2020

Dziś obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.
Osoby w kryzysie bezdomności obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują naszej uwagi. Brakuje im nie tylko dachu nad głową, ale bardzo konkretnej pomocy w obliczu epidemii COVID-19. Organizacje w całej Polsce dwoją się i troją, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Chcemy Was dziś prosić o konkretny gest solidarności. Potrzebna jest żywność i podstawowe materiały higieniczne dla ośrodków, które od lat służą potrzebującym – Wspólnoty Chleb Życia i jadłodajni s. Elżbietanek w Poznaniu. 

Osoby w kryzysie bezdomności to często starsi i schorowani ludzie, a więc Ci, którym COVID-19 zagraża najbardziej. Do tej pory przekazaliśmy organizacjom wspierającym ich na co dzień już kilkaset litrów dezynfekantów. Teraz chcemy im pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Bez naszego wsparcia i zaangażowania sobie nie poradzą. Pomóżmy im RAZEM przetrwać ten szczególnie trudny czas!