Dzięki Inwestycji Życia Thierry nie będzie głodny

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

13.05.2020

Czteroletni Thierry urodził się w biednej rodzinie w małej kongijskiej wiosce. Jednej z wielu, którą dotyka problem braku możliwości pracy. Co z tego, że rodzice mają pola i żyzną ziemię, na której wyrosłoby wszystko, skoro teren od dawna jest pod kontrolą bandytów. Ci z kolei współpracują z rebeliantami i wspólnie organizują porwania dla okupu, okradają i mordują. W najlepszym wypadku grabią z pola wszystkie plony, cebulę, kukurydzę i banany, zostawiając po sobie krajobraz jak po burzy. W ciagu ostatnich dwóch tygodni w promieniu 20 km od naszej wioski nie było nocy (a czasem i dnia) byśmy nie słyszeli strzałów. Zginęło 26 osób, 2 porwano, a kradzieży to już nawet nikt nie liczy.

Choroba głodowa jest prostą konsekwencją tej biedy. Czym nakarmić dzieci? Za co je leczyć? Edukacja dzieci w szkole już dawno z obowiązku uleciała w sferę nierealnych marzeń.

Maluchy, takie jak Thierry, trafiają do nas. Wyciągamy je z nieszczęścia. Na widok pełnowartościowego, ciepłego obiadu oczy Thierrego rozbłyskują tak samo jak europejskich dzieci nowe Play Station. Cieszymy się, że dzięki Wam codziennie możemy karmić te głodne maluchy — pisze s. Agnieszka, szefowa szpitala i ośrodka dożywiania w Ntamugendze.

Prócz walki z niedożywieniem wśród najmłodszych robimy wszystko, by raz na zawsze zapomnieli o głodzie. Szkolimy rodziców z podstawowej wiedzy z zakresu przygotowywania zbilansowanych posiłków, uprawy najprostszych, przydomowych ogródków, dbania o zdrowie i higienę ich pociech. Kiedy zakończą terapię w naszym ośrodku, odwiedzamy ich regularnie w ich domach i sprawdzamy, jak mają się nasi mali pacjenci. Gdy trzeba, uzupełniamy im zapasy.

Pod koniec 2019 r. 135 milionów osób na świecie cierpiało z powodu głodu. Według przewidywań, liczba ta w ciągu kilku najbliższych miesięcy podwoi się, osiągając pod koniec 2020 roku poziom 265 milionów osób. Co więcej, skutki ekonomiczne obecnie panującej pandemii mogą tę sytuację jeszcze pogorszyć. Przyszłość jest luksusem dostępnym jedynie tym, którzy się odżywiają. W Demokratycznej Republice Konga prawie 16 milionów ludzi, w większości małych dzieci, o takim luksusie może jedynie pomarzyć.

Jeśli chcesz pomóc Thierremu i kilkuset jego kolegom, których mamy pod opieką, dołącz do nas. Wesprzyj ośrodek dożywiania i popraw sytuację najuboższych, dołącz do projektu Inwestycja Życia.

Regularne wpłaty umożliwiają nam stabilne funkcjonowanie ośrodka. Wykupując akcję Inwestycji Życia, dołączysz do elitarnego grona współpracowników naszej Fundacji, którzy w bardzo namacalny sposób walczą z głodem i każdego miesiąca ratują dziesiątki dzieci. Przekonaj się, że inwestycja w życie jest najlepszą z możliwych!