5/5 vs. COVID-19

19.03.2020

Zostać w domu? Ale jak, kiedy się go nie ma? Unikać skupisk ludzi? To niemożliwe w przeludnionym obozie dla uchodźców! Umyć ręce? Zdezynfekować? Czym?! Zdrowo się odżywiać? A co, jeśli nie jadło się w ogóle od kilku dni?

#zostańwdomu to dziś najważniejszy hashtag na świecie, ale ilu jest ludzi w Polsce, Grecji, Bangladeszu, Burkina Faso, Senegalu i Mauretanii takich, dla których nie może być on sposobem na walkę z pandemią, bo posiadanie domu wciąż pozostaje w sferze marzeń?

Podopieczni Dobrej Fabryki to kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszyscy doświadczają wykluczenia, zmagają się z brakiem dostępu do leczenia, uciekają przed przemocą, na skraj życia i śmierci często prowadzi ich głód. Wszystkim zagraża dziś także COVID-19.

Akcja 5/5 jest konkretną odpowiedzią na potrzeby ludzi, którzy nie mogą zostać w domu, których wirus pozbawił możliwości schronienia się w polskich noclegowniach i tych na drugim końcu świata, których postawił w sytuacji nie tylko trudnej, ale krytycznej.

5 ZŁOTYCH DLA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH W POLSCE
/
5 ZŁOTYCH DLA NAJBIEDNIEJSZYCH W PROJEKTACH DOBREJ FABRYKI NA CAŁYM ŚWIECIE

Polska. Siostra Małgorzata Chmielewska, Adriana Porowska i Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Wspólnota Sant’Egidio Warszawa. Dobrze się wszyscy znamy. Wiemy, w jakiej sytuacji są teraz ich podopieczni w Polsce. Zaraz zabraknie jedzenia, już nie ma czym dezynfekować rąk, o ochronnej odzieży można zupełnie zapomnieć. Siostra Małgorzata Chmielewska maski szyje sama. Już zamówiliśmy dezynfekanty. Żywność musimy zacząć kupować natychmiast!

Sytuacja uchodźców na greckiej wyspie Lesvos jest dramatyczna. Nie mają gdzie spać, brakuje czystej wody, jedzenia, produktów higieny osobistej, wszystkiego. Wycieńczeni i wychłodzeni ludzie znaleźli się w potrzasku. Nie ma dla nich dobrej wiadomości. Jest za to jedna zła. Również do nich zbliża się epidemia.

Największy na świecie obóz dla uchodźców w Bangladeszu to wręcz niemożliwe do wyobrażenia zagrożenie epidemiologiczne. Ponad milion niedożywionych ludzi z obniżoną odpornością, bez żadnych szans na zachowanie podstawowych zasad higieny.

Demokratyczna Republika Konga dopiero co próbuje otrząsnąć się po drugiej największej w historii świata epidemii eboli. Nasi podopieczni nie posiadają nawet najmniejszego zabezpieczenia. Codziennie wstają i robią, co mogą, by zarobić kilka groszy i cokolwiek zjeść. Ratujemy ich od głodu i malarii. Jesteśmy jedyną nadzieją w promieniu dziesiątek kilometrów.

W Burkina Faso mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją ponad miliona mieszkańców, którzy w obawie przed regularnymi już zamachami terrorystycznymi uciekają z północy kraju i bez jakiejkolwiek pomocy koczują na przedmieściach stolicy.

DOBRA FABRYKA TO WY! Jeśli dziś wydaje się Wam, że nie macie na nic wpływu, to bardzo się mylicie. Macie większy, niż Wam się wydaje! Wasze 10 złotych pomoże nam walczyć ze skutkami pandemii koronawirusa w dziewięciu krajach na trzech kontynentach i w Polsce, wśród tych, którzy potrzebują pomocy najbardziej!