Dieta dla Marcela z anemią sierpowatą

10 

+ -
Kategoria: Leczymy
Miejsce: Togo – apteka w Saoude
100% Twojej wpłaty zostanie przekazane na pomoc.

 
Czy wiesz, że w niektórych częściach Afryki ponad 40% osób jest nosicielami uszkodzonego genu, który u ich dzieci może powodować rozwinięcie się anemii sierpowatej?

Anemia sierpowata to rzadkie u nas zaburzenie krwi, które dotyka głównie osoby pochodzenia afrykańskiego – tak jakby nieszczęść w tej części świata było za mało. Choroba jest dziedziczna i nie można jej uniknąć. Jedną z ofiar bezwzględnej choroby jest Marcel, dziś uczeń klasy maturalnej. Anemia sprawia, że cierpi na powracające ataki bólu stawów i obezwładniającego bólu głowy. Na jego nogach pojawiają się bolesne owrzodzenia, a każdemu wysiłkowi towarzyszy duszność, której nie pomaga gęste i gorące afrykańskie powietrze. Najpoważniejszym skutkiem anemii sierpowatej są udary, które nierzadko są śmiertelne.

Marcel od wielu lat przychodzi do położonej w wiosce Saoudé na północy Togo apteki St. Fridolin, która funkcjonuje wyłącznie dzięki Wam. Góry, ciężki klimat, ekstremalna bieda. Ludzi nie stać tu na żadne leki – przychodzą z receptami więc do nas i dostają wszystko, co mają zapisane. Standardową opłatą jest… miska kukurydzy, sorgo albo innego zboża. Ta żywność jest gromadzona i rozdawana tym, którzy w porze suchej nie mają co jeść. Marcel wie, że tutaj zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc.

Apteka nie rozdaje jedynie lekarstw – nasi pracownicy na miejscu rozumieją znaczenie zbilansowanej diety w leczeniu chorób. Niestety, na anemię sierpowatą jeszcze nie ma skutecznego lekarstwa – możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Możemy jednak ZNACZNIE zwiększyć komfort życia Marcela, zapewniając mu, poza lekami, dietę bogatą w żelazo – czyli w czerwone mięso, wątróbkę, zielone warzywa, jajka i owoce.

Dla Marcela, który musi przeżyć za mniej niż 10 zł dziennie, jest to koszt niewyobrażalny – zbilansowana dieta, przywracająca dobre samopoczucie, kosztowałaby drugie tyle. Pozwólmy mu zapomnieć o bólu i cieszyć się młodością, z perspektywą na samodzielne funkcjonowanie w dorosłości. Przed Marcelem matura. Marzy o studiach. Bardzo nam zależy, żeby szczególnie teraz, w tak decydującym dla niego okresie, mógł w pełni sił skoncentrować się na nauce, by zdrowie nie pokrzyżowało mu planów. Wesprzyj dietę Marcela w anemii sierpowatej i obserwuj, jak dzięki Tobie staje się zdrowym młodym mężczyzną!

Często zadawane pytania

Jaki % mojej wpłaty zostanie przekazany na pomoc?

Cała przekazana przez Ciebie darowizna zostanie wykorzystana na pomoc i nie stanowi źródła utrzymania Fundacji Dobra Fabryka. Jeśli chciałbyś wesprzeć cele statutowe Fundacji, kliknij tutaj.

Czy mogę wesprzeć potrzebujących bez podawania swoich danych?

Udostępniliśmy formularz online dla Twojej wygody, m.in. po to, abyśmy mogli po zakończonym roku przesłać Ci potwierdzenia przekazanych darowizn, które możesz odliczyć od podatku. Jeśli jednak chcesz wesprzeć naszych podopiecznych poprzez przelew tradycyjny, możesz skorzystać z poniższych nr. kont:

Konto do wpłat w walucie PLN: 45 1090 1883 0000 0001 2390 7365

Konto do wpłat w walucie EUR: 84 1090 1883 0000 0001 2398 7852

Konto do wpłat w walucie USD: 46 1090 1883 0000 0001 2398 7857
 

Udostępnij

10 

+ -

Najbardziej potrzebne dobra