Dieta dla Marcela z anemią sierpowatą

10 

+ -
Kategoria: Leczymy
Miejsce: Togo – apteka w Saoude

Czy wiesz, że w niektórych częściach Afryki ponad 40% osób jest nosicielami uszkodzonego genu, który u ich dzieci może powodować rozwinięcie się anemii sierpowatej?

Anemia sierpowata to rzadkie u nas zaburzenie krwi, które dotyka głównie osoby pochodzenia afrykańskiego – tak jakby nieszczęść w tej części świata było za mało. Choroba jest dziedziczna i nie można jej uniknąć. Jedną z ofiar bezwzględnej choroby jest Marcel, dziś uczeń klasy maturalnej. Anemia sprawia, że cierpi na powracające ataki bólu stawów i obezwładniającego bólu głowy. Na jego nogach pojawiają się bolesne owrzodzenia, a każdemu wysiłkowi towarzyszy duszność, której nie pomaga gęste i gorące afrykańskie powietrze. Najpoważniejszym skutkiem anemii sierpowatej są udary, które nierzadko są śmiertelne.

Marcel od wielu lat przychodzi do położonej w wiosce Saoudé na północy Togo apteki St. Fridolin, która funkcjonuje wyłącznie dzięki Wam. Góry, ciężki klimat, ekstremalna bieda. Ludzi nie stać tu na żadne leki – przychodzą z receptami więc do nas i dostają wszystko, co mają zapisane. Standardową opłatą jest… miska kukurydzy, sorgo albo innego zboża. Ta żywność jest gromadzona i rozdawana tym, którzy w porze suchej nie mają co jeść. Marcel wie, że tutaj zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc.

Apteka nie rozdaje jedynie lekarstw – nasi pracownicy na miejscu rozumieją znaczenie zbilansowanej diety w leczeniu chorób. Niestety, na anemię sierpowatą jeszcze nie ma skutecznego lekarstwa – możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Możemy jednak ZNACZNIE zwiększyć komfort życia Marcela, zapewniając mu, poza lekami, dietę bogatą w żelazo – czyli w czerwone mięso, wątróbkę, zielone warzywa, jajka i owoce.

Dla Marcela, który musi przeżyć za mniej niż 10 zł dziennie, jest to koszt niewyobrażalny – zbilansowana dieta, przywracająca dobre samopoczucie, kosztowałaby drugie tyle. Pozwólmy mu zapomnieć o bólu i cieszyć się młodością, z perspektywą na samodzielne funkcjonowanie w dorosłości. Przed Marcelem matura. Marzy o studiach. Bardzo nam zależy, żeby szczególnie teraz, w tak decydującym dla niego okresie, mógł w pełni sił skoncentrować się na nauce, by zdrowie nie pokrzyżowało mu planów. Wesprzyj dietę Marcela w anemii sierpowatej i obserwuj, jak dzięki Tobie staje się zdrowym młodym mężczyzną!

Udostępnij

10 

+ -

Najbardziej potrzebne dobra