Zapełnij świąteczny stół

WielkaMoc Dobra - dla Mauretanii

Wesprzyj
Mamy już
29 000
Potrzebujemy
29 000
Akcje wsparło: 357 osób
Udostępnij

Mauretania

Państwo w północno-zachodniej Afryce, położone nad Atlantykiem, w strefie Sahelu. Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Powracające cykle długotrwałych susz (skutkujące degradacją zasobów naturalnych) oraz pogłębiający się deficyt wody dodatkowo powodują, że kraj zmaga się z dużym problemem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Choć żyje tam zaledwie 4,8 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Garść informacji:
  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • krajowa produkcja zbóż zaspokaja jedynie około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na żywność
  • Jedno na pięć dzieci cierpi na chroniczne niedożywienie
  • Prawie 25% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa
Uratowaliśmy od choroby głodowej

243

dzieci w 2023 r.
Opieką otoczyliśmy

kilkanaście

osób niepełnosprawnych

Karmimy

Święta Wielkanocne nie są o najadaniu się, zaspokajaniu głodu. Celebrujemy największe święto chrześcijaństwa przede wszystkim dzieleniem się z innymi. Zapraszamy bliskich do wspólnego stołu. W symbolice stołu i jedzenia ukryte są najważniejsze symbole tych świąt. Pokarm oznacza życie.

W Afryce Zachodniej nie ma zwyczaju święcenia pokarmów. Tradycyjne świąteczne jajko też nie jest tu najważniejsze.

Zwyczajem Wielkiego Tygodnia w Senegalu jest dzielenie się tradycyjnym „Ngalakh”. To rodzaj deseru na bazie kuskus z prosa, gęstego sosu z orzeszków ziemnych i mąki z owoców baobabu. Każda rodzina ma swój własny, niepowtarzalny przepis. Dodaje rodzynki i inne owoce

– mówi siostra Ewa, dyrektorka szkoły zawodowej dla dziewcząt w Dakarze.

Ngalakh przygotowuje się w Wielki Czwartek. Przygotowuje, ale się go nie je. Dopiero po Misterium Męki Pańskiej, po pogrzebie Jezusa, chrześcijanie spotykają się i w duchu żałoby dzielą się Ngalakh z muzułmanami.

Pod każdą szerokością geograficzną stół i wspólne świętowanie, jest właśnie o dzieleniu się, o podarowaniu sobie uwagi, troski i wsparcia.

Wróciliśmy z Senegalu i Mauretanii. Nie ma wątpliwości, że do wielkanocnego stołu, do wspólnego dzielenia się życiem, chcielibyśmy zaprosić najmłodszych, podopiecznych ośrodków dożywiania w Kaedi i Atarze, których spotkaliśmy. To oni naszej troski i życiodajnego pokarmu potrzebują najbardziej. Każde przekazane poprzez zbiórkę 15 złotych to jeden dzień dożywiania dziecka. Podaruj święta pełne życia!