Shadrack uratowany

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

09.12.2020

Shadrack dorasta w bardzo biednej rodzinie. Wychowuje go wraz z gromadką rodzeństwa samotna mama. Z trudem udaje się jej połączyć opiekę nad dziećmi z pracą, dzięki której mogłaby zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Często nie starcza nawet na to, by zjeść do syta choć raz dziennie.

Kilka tygodni temu mama Shadracka znalazła pracę dalej niż zwykle. Musiała wyjechać na kilka dni, zostawiając dzieci pod opieką najstarszej córki. Miało być spokojnie. Miała zarobić więcej i wrócić do domu na dłużej.
Krótko po wyjeździe mamy Shadrack źle się poczuł. Łamanie w kościach, kaszel, trudności z oddychaniem. W końcu wysoka gorączka. Gwałtownie pogarszający się stan chłopca zaniepokoił jego siostrę. Przyniosła go do szpitala, prosząc o ratunek.
Bardzo baliśmy się o Shadracka. Trafił pod tlen w ciężkim stanie. Z trudem oddychał i wciąż gorączkował. Okazało się, że w jego organizmie szaleje malaria, która wybuchła w jednym momencie z ostrą infekcją układu oddechowego.

Na szczęście, dzięki Wam, koncentratory tlenu działają w Ntamugendze bez przerwy. Wczoraj przybyły nam kolejne dwa takie urządzenia. Nie brakuje prądu, możemy więc podawać tlen każdemu, kto go potrzebuje.
Leczenie, tlenoterapia i odpowiednia dieta w końcu wzmocniły Shadracka. Dziś się uśmiecha, biega i powoli zapomina o ciężkiej chorobie. Do domu wrócił z zapasem jedzenia dla całej rodziny i nowymi ubraniami.

To kolejna historia, która mogła skończyć się tragicznie, ale dzięki Wam kończy się szczęśliwie. Takie cuda dzieją się tu codziennie. Pomóżcie nam w walce o zdrowie chorych na malarię dzieciaków! Koszt ambulatoryjnego leczenia jednego pacjenta to 25 zł. Tyle wystarczy, by uśmiech wrócił na twarz kolejnego dotkniętego bezwzględną chorobą malucha!

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
222 344
Potrzebujemy:
200 000