Mieszkańcy obozu potrzebują pomocy

Karmimy uchodźców na Lesvos!

Mieszkańcy obozu Moria 2.0. na co dzień borykają się z ogromnymi problemami, ale nie sposób ich rozwiązać, jeśli najpierw nie zaspokoją głodu. Każdy wykupiony przez Was posiłek zwiększy nasze możliwości. Nasze marzeniem to móc dostarczać posiłki codziennie do wszystkich.

czytaj więcej

Mamy już:
38 022
Potrzebujemy:
38 000

Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 43,7% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 52,5% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 37,7% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

32

kobiety

08.09.2020

Dziś Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem. W Dobrej Fabryce obchodzimy go codziennie! Od trzech lat w Burkina Faso, jednym z najbiedniejszych krajów świata, wyrównujemy ludziom szanse, ucząc ich nie tylko rolnictwa i krawiectwa, ale również pisania i czytania. Współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi tu zaledwie 52% i pozostaje jednym z najniższych na świecie. Jedynie niecałe 38% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.

Kurs alfabetyzacji kobiet uczęszczających na zajęcia z krawiectwa w naszym atelier ruszy za kilka dni. Jak tylko skończą się deszcze, a mieszkańcy Gourcy wykorzystają w pełni bardzo krótki okres wegetacyjny i wrócą ze swoich pól, znów zajmą ławki w naszej szkółce. Drugi i trzeci rok nauki będzie kontynuowało 30 kobiet, nabór na pierwszy rok ruszy lada dzień.

Trzy razy w tygodniu przez pięć godzin dziennie uczennice będą uczyły się pisać i liczyć. Na kursie krawiectwa opanowały już podstawy szycia, w sierpniu z okazji lokalnego święta uszyły i sprzedały piękne kolorowe suknie. Powoli oswajają się z maszyną. Do dyplomu zbliżają się wielkimi krokami. Żeby przejść na wyższy poziom, musimy pomóc im pokonać kilka przeszkód, a przecież w tym właśnie się specjalizujemy!

Niektóre z naszych podopiecznych po raz pierwszy w życiu zapisywały litery właśnie na kursie krawiectwa. Żadna z kobiet nie mówi po francusku. Wszystkie w lokalnym języku mooré. Nie umieją pisać, nie znają cyfr ani podstawowych zwrotów, a będąc krawcową trzeba przecież zdjąć miarę, zapisać, przeliczyć, korzystać z centymetra krawieckiego. Dlatego kurs alfabetyzacji jest tak ważny. Wszystkie studentki są bardzo zaangażowane, bo wiedzą, że umiejętności i wiedza, które u nas zdobywają, są cenne jak złoto i przydadzą im się nie tylko w krawiectwie.

Kobiety na całym świecie noszą w sercach podobne pragnienia: marzą o bezpieczeństwie, zdrowiu, spokojnym bycie i szczęściu dla swoich dzieci. Nie wszystkie jednak mają szansę na realizację tych marzeń. W Burkina Faso dajemy wędkę naszym podopiecznym, ucząc przedsiębiorczości, rozwijając małe biznesy i przekazując wiedzę i umiejętności. To dla tych kobiet naprawdę więcej niż spełnienie marzeń.

Jeśli chcesz nam w tym pomóc, podaruj dziś naszym kobietom niewiędnący BUKIET DOBRA!!! Taki bukiet wart jest więcej niż tylko pieniądze. Daje szansę na szczęśliwe życie, o które tak trudno w wielu rejonach świata.