Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

08.09.2020

Dziś Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem. W Dobrej Fabryce obchodzimy go codziennie! Od trzech lat w Burkina Faso, jednym z najbiedniejszych krajów świata, wyrównujemy ludziom szanse, ucząc ich nie tylko rolnictwa i krawiectwa, ale również pisania i czytania. Współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi tu zaledwie 52% i pozostaje jednym z najniższych na świecie. Jedynie niecałe 38% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.

Kurs alfabetyzacji kobiet uczęszczających na zajęcia z krawiectwa w naszym atelier ruszy za kilka dni. Jak tylko skończą się deszcze, a mieszkańcy Gourcy wykorzystają w pełni bardzo krótki okres wegetacyjny i wrócą ze swoich pól, znów zajmą ławki w naszej szkółce. Drugi i trzeci rok nauki będzie kontynuowało 30 kobiet, nabór na pierwszy rok ruszy lada dzień.

Trzy razy w tygodniu przez pięć godzin dziennie uczennice będą uczyły się pisać i liczyć. Na kursie krawiectwa opanowały już podstawy szycia, w sierpniu z okazji lokalnego święta uszyły i sprzedały piękne kolorowe suknie. Powoli oswajają się z maszyną. Do dyplomu zbliżają się wielkimi krokami. Żeby przejść na wyższy poziom, musimy pomóc im pokonać kilka przeszkód, a przecież w tym właśnie się specjalizujemy!

Niektóre z naszych podopiecznych po raz pierwszy w życiu zapisywały litery właśnie na kursie krawiectwa. Żadna z kobiet nie mówi po francusku. Wszystkie w lokalnym języku mooré. Nie umieją pisać, nie znają cyfr ani podstawowych zwrotów, a będąc krawcową trzeba przecież zdjąć miarę, zapisać, przeliczyć, korzystać z centymetra krawieckiego. Dlatego kurs alfabetyzacji jest tak ważny. Wszystkie studentki są bardzo zaangażowane, bo wiedzą, że umiejętności i wiedza, które u nas zdobywają, są cenne jak złoto i przydadzą im się nie tylko w krawiectwie.

Kobiety na całym świecie noszą w sercach podobne pragnienia: marzą o bezpieczeństwie, zdrowiu, spokojnym bycie i szczęściu dla swoich dzieci. Nie wszystkie jednak mają szansę na realizację tych marzeń. W Burkina Faso dajemy wędkę naszym podopiecznym, ucząc przedsiębiorczości, rozwijając małe biznesy i przekazując wiedzę i umiejętności. To dla tych kobiet naprawdę więcej niż spełnienie marzeń.

Jeśli chcesz nam w tym pomóc, podaruj dziś naszym kobietom niewiędnący BUKIET DOBRA!!! Taki bukiet wart jest więcej niż tylko pieniądze. Daje szansę na szczęśliwe życie, o które tak trudno w wielu rejonach świata.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050