Blog

Są PIĘKNE I WYJĄTKOWE!

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 38% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 50,6%
  • 44% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • tylko 13,9% populacji powyżej 25. roku życia posiada jakiekolwiek wykształcenie ponadpodstawowe
  • wskaźnik alfabetyzacji wśród młodzieży pomiędzy 15. a 24. rokiem życia wynosi 69,8%
Opłacamy naukę

56 dziewcząt

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

05.07.2018

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz powiedzieć kobiecie, to po prostu, że jest PIĘKNA. Albo powiedzieć i pokazać 53 młodym dziewczynom z naszej Szkoły Zawodowej w Dakarze, robiąc im prezent niespodziankę – profesjonalną sesję zdjęciową w ich własnych stylizacjach, tak pięknych i wyjątkowych, jak one same.

Naszych uczennic życie nie traktowało łaskawie. Nie miały takich szans, jak ich rówieśniczki z Europy. Mają między 19 a 29 lat, pochodzą z biednych rodzin z małych wiosek i miasteczek, ze wszystkich zakątków Senegalu. Z bardzo różnych powodów ich edukacja często skończyła się gdzieś pod koniec szkoły podstawowej, co nie dawało im w zasadzie żadnych szans na dobrą pracę.

Foyer s. Marii Goretti – nasza szkoła zawodowa w Dakarze, która na dwa lata staje się też ich domem, to miejsce, gdzie dostają jeszcze jedną szansę by zawalczyć o lepsze jutro. By poczuć, że świat ich nie skreślił, że mogą jeszcze osiągnąć wszystko o czym marzą.

W drodze do ich marzeń wspiera je od roku Dobra Fabryka. Zaczęliśmy od kluczowych dla funkcjonowania szkoły remontów. Wymieniliśmy instalację elektryczną, wyremontowaliśmy dwie kuchnie (w tym jedną, w której dziewczęta mają zajęcia z nauki gotowania), zatrudniliśmy nauczycieli. Wszystko po to, by nieustannie pokazywać im, że są ważne, że są wyjątkowe, że są piękne. I że przyszłość należy właśnie do nich!

Każda okazja jest dobra do tego, by wręczyć kobiecie bukiet, a my w naszym Dobro Czynnym sklepie mamy taki szczególny, Bukiet Marzeń, dzięki któremu tym właśnie kobietom dajemy przede wszystkim możliwość realizacji ich życiowych planów.

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
227 121
Potrzebujemy:
200 000