Blog

Są PIĘKNE I WYJĄTKOWE!

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

05.07.2018

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz powiedzieć kobiecie, to po prostu, że jest PIĘKNA. Albo powiedzieć i pokazać 53 młodym dziewczynom z naszej Szkoły Zawodowej w Dakarze, robiąc im prezent niespodziankę – profesjonalną sesję zdjęciową w ich własnych stylizacjach, tak pięknych i wyjątkowych, jak one same.

Naszych uczennic życie nie traktowało łaskawie. Nie miały takich szans, jak ich rówieśniczki z Europy. Mają między 19 a 29 lat, pochodzą z biednych rodzin z małych wiosek i miasteczek, ze wszystkich zakątków Senegalu. Z bardzo różnych powodów ich edukacja często skończyła się gdzieś pod koniec szkoły podstawowej, co nie dawało im w zasadzie żadnych szans na dobrą pracę.

Foyer s. Marii Goretti – nasza szkoła zawodowa w Dakarze, która na dwa lata staje się też ich domem, to miejsce, gdzie dostają jeszcze jedną szansę by zawalczyć o lepsze jutro. By poczuć, że świat ich nie skreślił, że mogą jeszcze osiągnąć wszystko o czym marzą.

W drodze do ich marzeń wspiera je od roku Dobra Fabryka. Zaczęliśmy od kluczowych dla funkcjonowania szkoły remontów. Wymieniliśmy instalację elektryczną, wyremontowaliśmy dwie kuchnie (w tym jedną, w której dziewczęta mają zajęcia z nauki gotowania), zatrudniliśmy nauczycieli. Wszystko po to, by nieustannie pokazywać im, że są ważne, że są wyjątkowe, że są piękne. I że przyszłość należy właśnie do nich!

Każda okazja jest dobra do tego, by wręczyć kobiecie bukiet, a my w naszym Dobro Czynnym sklepie mamy taki szczególny, Bukiet Marzeń, dzięki któremu tym właśnie kobietom dajemy przede wszystkim możliwość realizacji ich życiowych planów.