Zła sytuacja w Kongu

Ratuj z nami ofiary głodu i przemocy

Kurs dolara znów skoczył i kosztuje prawie 4 złote. Dwa miesiące wsparcia dla szpitala i ośrodka dożywiania to dla nas dodatkowe 12 000 zł. Uratujmy wspólnie kolejne dziesiątki chorych i głodnych!

czytaj więcej

Mamy już:
1 918
Potrzebujemy:
12 000

Płonie nasze centrum dla dzieci w obozie w Bangladeszu

Bangladesz

Jest jednym z najbardziej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tu ponad tysiąc mieszkańców. W kraju mieszka blisko 150 milionów ludzi. W sąsiedniej Mjanmie od połowy 2017 roku tysiące Rohingów straciło życie. Spalono ich wioski, a ocalali ruszyli w kierunku granicy z Bangladeszem. W ciągu kilku miesięcy w strefie przygranicznej osiedlił się blisko milion uchodźców.

Garść informacji:
  • ONZ od początku nazywa prześladowania Rohingów czystką etniczną
  • Rohingowie to dziś najbardziej prześladowana grupa etniczna
  • w pobliżu miasta Cox’s Bazar znajduje się największy na świecie obóz dla uchodźców, liczący ok. 920 000 ludzi
  • 55% ludności w obozie to dzieci
prowadzimy świetlicę dla

60

dzieci w wieku od 3 do 6 lat
organizujemy warsztaty z j. angielskiego, krawiectwa i obsługi komputera dla

108

młodych ludzi
miesięcznie szkolimy ok.

150

opiekunów dzieci z podstaw pozytywnego rodzicielstwa

22.03.2021

Dramatyczne wieści napływają do nas z Bangladeszu. Około 15:30 czasu lokalnego w samym centrum Camp 9, czyli tej części obozu, gdzie od 2 lat działa nasz projekt, wybuchł pożar. Centrum dziennej opieki, w którym pomoc, edukację i wyżywienie zapewnialiśmy codziennie kilkudziesięciu dzieciakom, obróciło się w pył. Jesteśmy chyba jedyną polską organizacją zaangażowaną w tym naznaczonym codziennym cierpieniem tysięcy ludzi miejscu. Co najważniejsze udało nam się ustalić, że wszyscy podopieczni i cały personel centrum został ewakuowany w bezpieczne miejsce. Nikomu nic się nie stało!

Camp 9, który jest domem dla około 40-60 tysięcy Rohingów, wciąż płonie. Za wcześnie, by mówić o przyczynach, choć pierwsze doniesienia wskazują na wybuch butli z gazem. Nie wiemy też nic o ofiarach wśród mieszkańców tej części obóz, ale skala zniszczeń jest olbrzymia.

Sąsiadujący z nami ośrodek Lekarzy Bez Granic i wiele szałasów będących tymczasowym, ale od lat jedynym schronieniem dla mieszkańców największego na świecie obozu dla uchodźców, podzieliło niestety los naszego centrum.

Cały czas jesteśmy w kontakcie z operatorami naszego projektu na miejscu. Będziemy Was na bieżąco informowali o tym, co się tam dzieje i o możliwych scenariuszach naszej odpowiedzi na tę niewyobrażalną tragedię. Wyślijcie tego wieczora jakąś dobrą myśl tym, którzy nie mając nic, dziś stracili wszystko.

Dziś rano dostaliśmy zdjęcia z naszego centrum. Dzieci były dumne z tego, jakie plony udało się im wyhodować. Pośród wielu zajęć, uczyli się również dbania o ogródek warzywny, a to co udało im się w nim zebrać, zabierali dla swoich rodziców. Nikt się nie spodziewał, że w ciągu 5 minut całe nasze centrum dosłownie zniknie z powierzchni ziemi.