Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

19.08.2020

Każdego dnia, a szczególnie dziś – w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym dobrofabrycznym Aniołom za odwagę i determinację, z jaką niosą pomoc potrzebującym w najtrudniejszych miejscach na świecie. To prawdziwi bohaterowie, którzy z pełnym oddaniem i pokorą, często w ekstremalnych warunkach, w obliczu zagrożenia własnego zdrowia i życia, towarzyszą naszym podopiecznym lecząc ich, karmiąc oraz stwarzając im możliwość nauki i zatrudnienia.

Ich praca to opowieść o nadziei, odwadze i wytrwałości w ratowaniu ludzi i zmienianiu ich historii tam, gdzie zło, głód, wojny i bieda próbują powiedzieć ostatnie słowo. Dziś jest najlepszy dzień, by dołączając do Drużyn naszych Aniołów, zaangażować się w ich pracę i wraz z nimi, centymetr po centymetrze, przesuwać na świecie granicę między tym, co możliwe i niemożliwe.

Gosiu, Siostro Agnieszko, Siostro Carmen, Siostro Mario, Doktorze Johnie, Ernestino, Filemonie, Francoise, Sylwestrze – dziękujemy, że JESTEŚCIE!

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023