Głód - Mauretania i Demokratyczna Republika Konga

Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Choć żyje tam zaledwie 4,4 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Demokratyczna Republika Konga to drugi co do wielkości kraj w Afryce. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne, z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:

Mauretania

  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • z powodu deficytu żywności, kraj musi importować 70 % żywności
  • 21% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na chroniczne niedożywienie
  • 26,8% populacji w porze suchej, trwającej nawet 6 miesięcy, zmaga się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego

Demokratyczna Republika Konga

  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Razem w obu krajach uratowaliśmy ok.

793

dzieci od choroby głodowej w 2023 r.
Oba ośrodki przyjmują

165

dzieci tygodniowo

08.08.2020

Dobra Fabryka kończy 6 lat!

Najwspanialsze, co spotyka nas każdego dnia, gdy przychodzimy do pracy, to świadomość, że w walce o wyrównywanie ludziom szans w tych miejscach świata, gdzie w ludziach nadzieja już zgasła, nie jesteśmy sami!!! Dziękujemy, że możemy produkować dobro z Wami!!!

Dziś mija 6 LAT, odkąd stanęliśmy przed dużym wyzwaniem. Zaczęliśmy walkę o przetrwanie jednego z ostatnich ośrodków dożywiania w pochłoniętej wojną i kryzysem humanitarnym Dem. Rep. Konga. Dziś to najlepiej działający ośrodek w całej prowincji Północnego Kivu.

Zaufanie i możliwości, które daliście nam do realizacji kolejnych projektów, były większe niż kiedykolwiek ośmielilibyśmy się wyobrazić sobie. Dziś pracujemy na trzech kontynentach. Codziennie karmimy, leczymy, uczymy i dajemy pracę. Bez Was w ciągu roku nie dotarlibyśmy z pomocą do ponad 40 000 potrzebujących.

Rok to dla nas ponad 17 000 konsultacji w ambulatorium, 12 000 wyleczonych z malarii, w tym ponad 6 000 dzieci poniżej piątego roku życia, dla których byliśmy jedyną nadzieją. Prawie 800 transfuzji krwi, 770 szczęśliwych porodów na niebezpiecznym terenie Demokratycznej Republiki Konga. Ale Kongo to przecież nie wszystko. 30 pacjentów w rwandyjskim hospicjum dzięki Wam ma najlepszą paliatywną opiekę. Jedyną taką w kraju i w tej części Afryki. 3200 osób otrzymuje dzięki Wam leki w trudno dostępnym górzystym terenie na północy Togo. W Senegalu z edukacji korzysta 56 dziewcząt z najbiedniejszych regionów kraju, a w Burkina Faso do pracy w rolnictwie i krawiectwie przygotowaliśmy już kilkadziesiąt osób, dając im narzędzia i wiedzę. 3 000 osób w Chinach otrzymało opiekę psychologiczną. Dla dzieci-uchodźców w obozie Moria na greckiej wyspie Lesvos przygotowujemy ponad 12 000 posiłków w miesiącu, każdego dnia przekonując ich, że na świecie mają więcej przyjaciół niż wrogów. W Mauretanii walczymy ze skutkami niewystarczającej ilości produkowanej żywności, karmiąc i wyciągając z niedożywienia dziesiątki dzieciaków każdego miesiąca. W Bangladeszu stworzyliśmy bezpieczną przestrzeń i wspieramy kilkadziesiąt dzieciaków w największym na świecie obozie dla uchodźców.

Jesteście dla naszych podopiecznych najlepszym darem, jaki mógł ich spotkać!!! Dziękujemy za niesamowite, wspólne 6 LAT!