Tworzymy oddział neonatologiczny w Kongu

Ratujemy wcześniaki!

Na naszym minioddziale dla nowonarodzonych kończy się miejsce. Trafiają do nas dzieci z promienia kilkudziesięciu kilometrów, dla których jesteśmy jedyną nadzieją. Potrzebujemy więcej sprzętu!

czytaj więcej

Mamy już:
6 813zł
Potrzebujemy:
30 000zł

Tylko najedzone dzieci potrafią się śmiać

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • jedynie 9,3% populacji odżywia się na akceptowalnym, minimalnym poziomie
  • ok. 7,7 mln ludzi zmaga się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywieniowego
  • ponad 4,6 mln dzieci dotkniętych jest niedożywieniem, w tym 2,2 mln cierpi z powodu poważnego, ostrego niedożywienia
  • 47% dzieci poniżej 5. roku życia i 38% kobiet cierpi na anemię
W ośrodku dożywiania przyjmujemy co najmniej

100

dzieci tygodniowo
Uratowaliśmy od choroby głodowej ok.

1 000

osób w 2019 r.

17.01.2020

Głód prowadzi do choroby, która w pierwszej kolejności odbiera siłę, by szukać ratunku.

Siostra Agnieszka opowiadając o ośrodku dożywiania w Ntamugendze zawsze zwraca uwagę na jeden szczegół. Kiedy wchodzi na salę, w której dzieciaki przygotowują się do posiłku, mimo że jest ich kilkadziesiąt, w pomieszczeniu panuje cisza. Niedożywione dzieci nie mają siły biegać, nie potrafią się uśmiechać, nie mają chęci się bawić, mimo że obok leżą zabawki. Choroba odbiera im dzieciństwo, którego odzyskiwaniem razem z Wami się tu zajmujemy. Co roku ratujemy z niedożywienia ponad 1000 dzieciaków.

Proces leczenia widać bardzo wyraźnie. Każda kolejna porcja mleka terapeutycznego jest lekarstwem, każdy kolejny dzień pod okiem naszych specjalistów dodaje sił. Największą radość sprawia nam zawsze to, gdy w ośrodku robi się głośno, gdy w ruch idą zabawki, słychać krzyki i śmiech.

Pomóżcie nam sprawić, by w Ntamugendze było głośno!!! Przybijcie nam dziś piątkę, róbcie to regularnie, a my zamienimy wasze pięciozłotówki na kolejne uśmiechy naszych podopiecznych!!!

Dobrego dnia!!!