Kontynuujemy budowę kolejnej studni głębinowej

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

22.04.2023

Dla Celine woda ze studni oznacza brak wędrówki zajmującej pół dnia i możliwość ugotowania posiłku dla siebie i dwuletniej córeczki – Caroline. Oznacza to, że żaden łyk wody dziecka nie będzie zdrowotną loterią, co jest szczególnie przerażającą perspektywą w obliczu braku dostępu do wielu lekarstw. Każdy metr ogrodu, każdy metr wykopanej studni, to ratunek przed kilometrem długiej, wyczerpującej wędrówki po zasób, który powinien być podstawowym prawem.
W ogrodzie Gourcy, znajdującym się w Burkina Faso, kropla już nie drąży skały, dlatego musimy zaatakować problem ciężkim sprzętem i równie ciężką pracą rąk. Źródła wody znajdują się coraz głębiej, ale tylko sprawny system nawadniania może zapobiec migracji miejscowej ludności w poszukiwaniu środowiska, w którym można po prostu przeżyć.
To, które zamieszkuje, jeszcze kilkanaście lat temu było porośnięte zielenią. Dziś ziemia wokół ogrodu jest tak sucha, że można ją rozbijać jak ceramikę. Ale my się nie poddajemy. Centymetr po centymetrze staramy się ponownie zazielenić miejsce, które daje życie i które miejscowi nazywają Domem.
Alternatywa? Wędrówki po wodę z dzikich ujęć, której zanieczyszczenie zagraża zdrowiu. Wędrówki zajmujące cały dzień.
W kraju, w którym 80% populacji utrzymuje się dzięki rolnictwu i hodowli zwierząt, efekty globalnego ocieplenia bezpośrednio zagrażają życiu Burkińczyków. Dostęp do wody to wszystko, o czym marzą.
Kontynuujemy budowę kolejnej studni głębinowej, która zasili nowoczesny system nawadniania w ogrodzie.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto „małej, błękitnej kropki” jak nazwał Ziemię Carl Sagan, pisząc o naszej odpowiedzialności za bycie dla siebie bardziej życzliwymi, za ochronę i poszanowanie tej błękitnej kropki – jedynego domu jaki kiedykolwiek mieliśmy.
Nie możemy zmienić motywacji wielkich korporacji, które przyczyniają się do problemu. Nie możemy przenieść całego kraju w bezpieczne miejsce, w którym podstawowe potrzeby obywateli są realizowane. Ale dziś możemy sprawić, że dziecko sięgnie po szklankę czystej wody, a jutro ogród zazieleni się od nowych sadzonek.
Prosimy, zazieleńcie z nami metr ziemi z okazji tego pięknego święta.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050