Bo dziecko to nie statystyka

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Uratowaliśmy od choroby głodowej

600

osób w 2022 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

16.06.2023

Nie jesteśmy tu, by mówić Wam znowu, że co cztery sekundy człowiek umiera z głodu. Że 75,000 dzieci rocznie umiera w Afryce z powodu gruźlicy, która często idzie ramię w ramię z niedożywieniem.
Wy to wiecie.
My chcemy Wam powiedzieć, że wczoraj do ośrodka dożywiania dotarła Julienne, która w wieku 2 lat waży tylko 6 kilogramów. Pilnie potrzebuje dożywiania i leczenia malarii. Jeśli razem zabierzemy się do tej pracy, to jej mama, wygnana z domu przez wojnę, zachowa jedyną rodzinę, jaką w tej chwili ma. Jej Julienne nie stanie się kolejną liczbą w statystyce, która nie ma imion, ulubionej zabawki, marzenia o tym, kim chce być, kiedy dorośnie.
Bo dziecko to nie statystyka. To mały człowiek, który równocześnie potyka się o gałąź i marzy o kosmosie, a my zrobimy wszystko, by mu w tych marzeniach pomóc. Posiłek jest pierwszym krokiem.
Wokół Ntamugengi, gdzie mieści się nasz ośrodek dożywiania, trwa wojna. To już nie jest rozmowa o tym, jak edukować rodziców, jak wspólnie budować pola uprawne i hodować zwierzęta. Nasz ośrodek karmi dzieci i rodziny, które straciły wszystko pod gradem kul i moździerzy. To rozmowa o tym, by nie odwracać twarzy od potrzebującego.
Jesteśmy tu z Wami, ponieważ wojna to zło, które możemy naprawić tylko dobrem. Nie złoszcząc się na sytuację, nie przeklinając żadnej ze stron konfliktu. Z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego, w tym małym kawałku świata, możemy wyprodukować dużo dobra – dla Julienne i około 80 innych dzieciaków, które przyjęliśmy w ostatnim tygodniu. Wystarczy jeden posiłek terapeutyczny, żeby uratować życie dziecka.
Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000