Wydarzenia

Europejscy ambasadorowie zasadzili oliwny gaj nadziei na Lesbos

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2024 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos było prawie 4 000 uchodźców, blisko 28% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

320

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

07.05.2025

Lesbos, 4 kwietnia 2025 r. — 27 ambasadorów i wysokich rangą dyplomatów z krajów Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych odwiedziło farmę Home Village na greckiej wyspie Lesbos. Wizyta, zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE z inicjatywy Ambasady RP w Atenach, miała nie tylko charakter dyplomatyczny, ale i głęboko symboliczny – była wyrazem solidarności z uchodźcami oraz uznania dla pracy organizacji pomocowych.

Podczas spotkania goście wspólnie z przedstawicielami Fundacji Dobra Fabryka i jej lokalnego partera Home for All zasadzili 27 młodych drzewek oliwnych. Każde z nich zostało oznaczone flagą innego państwa, tworząc w ten sposób „europejski gaj oliwny” – żywy symbol pokoju, jedności i wspólnej troski o przyszłość.

Home Village to farma, na której uchodźcy codziennie pracują przy uprawie warzyw, pielęgnacji drzewek oliwnych i tłoczeniu oliwy. To miejsce daje nie tylko zatrudnienie, ale także poczucie godności, przynależności i nadziei na lepsze jutro.

– Zasadzone dzisiaj drzewa wkrótce przyniosą owoce, z których powstanie nasza oliwa NIKA.  To produkt, który odżywia, ale przede wszystkim daje pracę, nadzieję i przywraca sprawczość tym, którzy stracili wszystko.

– Nikos

Wspólny posiłek przygotowany z lokalnych produktów i oliwy NIKA stał się okazją do rozmów, dzielenia się doświadczeniami i budowania mostów ponad granicami i językami.

— Wierzymy, że takie spotkania mają nie tylko wartość symboliczną – stają się impulsem do realnych działań i zmiany postrzegania uchodźców w Europie.

– Katerina

Fundacja Dobra Fabryka od lat wspiera osoby przebywające na Lesbos, a farma Home Village to jedno z jej kluczowych działań w regionie. Europejski gaj oliwny ma przypominać o wspólnych wartościach i odpowiedzialności, jaką niosą ze sobą solidarność i współpraca.