Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Chcę pomóc!

Togo - wioska trędowatych

Od stycznia 2016 Dobra Fabryka działa w PIĘCIU krajach!!! Do Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga dołączamy trzy państwa Afryki Zachodniej: Togo, Benin i Burkinę Faso!

Wioski dla trędowatych w Akata Dzokpe w Togo to miejsce, które naprawdę mną wstrząsnęło. Kilkadziesiąt chorych na trąd osób zwiezionych z całego kraju. Plus rodziny. Na miejscu pielęgniarz, ale zero lekarza, zero leków. Kilka lat temu, gdy jeszcze były leki, ludzie mogli pracować, mieli spółdzielnię, produkującą olej palmowy. Bez leków ich stan pogorszył się jednak na tyle, że kończyny de facto im poodpadały, dziś zdolnych do pracy jest już jedynie 18. osób. 

Spróbujemy przede wszystkim odbudować im kontakty z lekarzem, zapewnić dostawy leków, zreanimować spółdzielnię, wyposażyć szkołę dla ich dzieci i wnuków, wyciągnąć rodziny z letargu i zachęcić do pracy. To był mój pierwszy kontakt z trędowatymi. Gdy na kolacji przed wyjazdem powiedziałem pani Elizabeth, niespełna 80-letniej szefowej Wspólnoty (i córce ostatniego króla Beninu), że chcemy im pomóc - rozpłakała się i powiedziała, że przed moim przyjazdem odmawiała nowennę, bo byliśmy ich ostatnią nadzieją...

Dosłownie w przeddzień mojego wyjazdu do Togo znalazł się człowiek, który - pociągnięty WASZYM przykładem - zobowiązał się, że co miesiąc będzie nas wspierał kwotą 10 tys. euro, która pozwoli nam finansować cztery z sześciu nowych miejsc, w tym wioskę dla trędowatych!!! Nasi przyjaciele z Togo przysłali już nam szczegółowy plan działań, przelewy ruszają od stycznia, ale na tym nie poprzestaniemy!

Pieniądze od dobrego człowieka to bowiem tylko fundament, wystarczą na ABC, podstawowe sprawy. Bez nich nie moglibyśmy ruszyć, ale bez Was nie pojedziemy tak szybko, jak możemy pojechać.

Szymon Hołownia

 

Odwiedź DobroCzynne24.pl i wspomóż wioskę trędowatych na kilka sposobów. Przede wszystkim wyżywienie. To jest to, czego nasi chorzy potrzebują teraz najbardziej. Możecie także wspomóc zakup leków, przygotowanie zawodowe lub edukację podopiecznych wioski w Akata Dzokpe

leczenie_tradu edukacja_w_wiosce_tredowatych

 

Aktualności

Nowa jakość opieki medycznej dla mieszkańców Akata Dzokpe

20.02.2017

Temat zapewnienia właściwej opieki lekarskiej grupie kilkudziesięciu chorych na trąd z wioski Akata Dzokpe w Togo spędzał nam sen z powiek. Mateusz Gasiński, będąc niedawno w Togo, znalazł optymalne rozwiązanie.

 

Ostatnia niedziela stycznia Światowym Dniem Chorych na Trąd

29.01.2017

Wioska Akata Dzokpe to jedna z trzech działających do dziś wiosek dla trędowatych w Togo. I choć choroba u większości naszych pacjentów już nie postępuje, nie można powiedzieć, że są zdrowi.

Podsumowanie wpłat przekazanych do Togo i Beninu w 2016 roku.

30.12.2016

Z okazji zbliżającego się końca roku, chcemy Wam serdecznie podziękować za wszystkie wpłaty które mogliśmy przekazać do Togo i Beninu!

Ile kosztuje dzienne wyżywienie chorego w Akata Dzokpe? 7 złotych!

11.08.2016

Przedstawiamy Wam najświeższe informacje z wioski trędowatych w Togo.

Życie płata czasem figle, czyli historia Fionou z Akata Dzokpe

04.08.2016

Dziś do swojego mieszkania zaprosiła nas Fionou. Kobieta zachorowała na trąd będąc jeszcze dzieckiem. Opowiada nam trudną historię swojego życia.

Prawdziwy happy-end u Daniela, najmłodszego mieszkańca wioski trędowatych w Akata Dzokpe!

02.08.2016

Po wielu latach bezskutecznej „terapii”, chłopak może pochwalić się zdrowiem i zawodowym sukcesem:)

Wioska trędowatych w Akata Dzokpe tętni życiem

25.02.2016

Kupione przez nas maszyny do obróbki nasion i orzechów palmowych, już pracują! Ponadto udało się zorganizować i opłacić lekarza, który będzie regularnie, raz w miesiącu przyjeżdżać do wioski!

Szymon w Dzień dobry TVN

19.02.2016

W piątek 19 lutego Szymon Hołownia mówił w programie Dzień Dobry TVN o Ośrodku dla Trędowatych w Togo prowadzonym przez wspólnotę Chleb i Życie, która od tego roku znajduje się pod skrzydłami Dobrej Fabryki.

 

Młynki do orzechów do ośrodka dla trędowatych już kupione!

11.02.2016

Pierwsze przelewy już za nami i robota startuje! Do Togo trafiły zakupione niedawno dwa młynki do orzechów! 

Wsparcie finansowe dla Togo w grudniu 2015

06.01.2016

Dzięki Waszej pomocy w grudniu 2015 przekazaliśmy dla wioski trędowatych w Togo 10663,75 PLN. Dziękujemy!

Pierwszy przelew dla mieszkańców wioski wysłany!

29.12.2015

Nasi trędowaci, żeby pracować potrzebują specjalnej maszyny do tłuczenia orzechów. Jeśli mielibyśmy pogodzić zapewnienie leków z kupnem maszyny z comiesięcznej kasy, moglibyśmy zrobić to za pół roku. Ale wydarzył się mały cud...

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij