Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Chcę pomóc!

Senegal - szkoła dla dziewcząt Foyer s. Maria Goretti

Jak wiecie rzuciliśmy nasze (Wasze) siły również na odcinek senegalski. Wzięliśmy pod opiekę szkołę zawodową dla młodych kobiet Foyer s. Maria Goretti, prowadzoną przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi. Chcemy tu robić dokładnie to, co robimy we wszystkich innych naszych placówkach, co jest misją Dobrej Fabryki: wyrównywać ludziom szanse. Nie załatwiać megamajątków, czy wymyślać jakieś cuda, ale sprawić, by KAŻDY kogo spotkamy, miał takie możliwości, jakich chcielibyśmy dla siebie samych, dla naszych znajomych i bliskich. 

Szkoła jest dwuletnia, w sumie uczy się w niej 56. dziewcząt i młodych pań w wieku 17.-23. lat. To mieszkanki wsi, ubogich dzielnic Dakaru, córki imigrantów zarobkowych z Gwinei Bissau. Nauka u Sióstr to dla nich olbrzymia szansa, świadectwo ukończenia Foyer to praktycznie przepustka do znalezienia pracodawcy. To ucieczka od biedy, beznadziei, konieczności dalszej emigracji (w tym do Europy), szansa na stabilność niezbędną do założenia rodziny...

System działa tak: kursantki przez tydzień uczestniczą w zajęciach z opieki nad dzieckiem, ekonomii, gotowania, prowadzenia domu, savoir vivre itp. Przez drugi tydzień pracują w żłobku/sierocińcu Sióstr, o którym napiszę później. Za pracę opiekunek dostają skromną pensję, która pozwala utrzymać Foyer, a dziewczynom opłacić skromne czesne (ok. 7 euro na miesiąc, w tym internat i pełne wyżywienie).

Oprócz zajęć na miejscu nasze kursantki mają też praktyki w pięcigowiazdkowym hotelu w Dakarze, w małym pensjonacie i restauracji na plaży. Wraz z siostrą Ewą pracujemy teraz nad tym, skąd wykombinować kasę i ekipę do wyremontowania szkolnej kuchni (na razie zrobiliśmy tę internatową), by dość przygnębiające lokum zmieniło się w prawdziwe kulinarne laboratorium na poziomie luxmax!

Już dziś możecie wspomóc dziewczyny z Dakarskiej szkoły w realizacji ich życiowych planów wspierając je w naszym sklepie z dobrem czynnym 24h

Aktualności

Poznajcie historię Marie Therese z naszego Foyer

05.10.2018

Wszystko przez co przeszła nauczyła się przyjmować z wdzięcznością. Nie ma w niej buntu ani żalu… Przeciwnie, wciąż chce pomagać swojej rodzinie na tyle na ile tylko będzie potrafiła.

 

Wieści z Dakaru

20.09.2018

Dzięki Waszemu wsparciu 25 absolwentek naszej szkoły właśnie rozpoczyna wymarzone prace. Tymczasem we foyer trwa rekrutacja kolejnej grupy dziewcząt na pierwszy rok nauki.

Są PIĘKNE i WYJĄTKOWE!

05.07.2018

Zobaczcie profesjonalną sesję zdjęciową naszych podopiecznych w ich własnych stylizacjach...

Nauka farbowania tkanin wraz z dziewczętami z Foyer

18.06.2018

Niedawno nasze zdolne uczennice miały okazję pod okiem życzliwych senegalskich dam poznać miejscowe techniki farbowania tkanin. Jak się do tego zabrać? To całkiem proste…:-)

Prace nad nową kuchnią szkoleniową dla dziewcząt

20.09.2017

W szkole zawodowej w Dakarze prace nad nową kuchnią szkoleniową dla dziewcząt ruszyły już pełną parą. Jak dobrze pójdzie do końca września dzielna ekipa budowlana powinna skończyć stan surowy remontu i uporać się z poprawkami.

 

 

Nowe maszyny do szycia i roboty kuchenne dla trafiły do Foyer!

17.09.2017

Dzięki waszemu wsparciu udało się dostarczyć do Foyer s.Marii Goretti w Dakarze maszynę do szycia na której podopieczne siostry Ewy będą się przyuczały do zawodu krawcowej.

Nowa instalacja elektryczna w Szkole Zawodowej dla dziewcząt w Dakarze!

06.09.2017

Dobre wieści z Dakaru! By dziewczyny mogły bezpiecznie nauczyć się używać choćby zwykłego miksera wcześniej trzeba było uporać się z wymianą instalacji elektrycznej.

Trudna operacja nogi przed 20 letnią Janette

01.09.2017

Osiem lat temu Janette wracała z koleżankami ze szkoły, gdy kątem oka spostrzegły pędzący prosto w ich kierunku samochód. Koleżanki zdążyły odskoczyć na bok. Janette też prawie się udało, ale prawie robi czasem tę jedyną różnicę…

Ernestine, uczennica szkoły zawodowej, pomogła małemu Mamadou

09.08.2017

Pięcioletni Mamadou przyszedł wraz z mamą do Dakarskiej przychodni na zmianę opatrunku na ciężko poranionej w wypadku samochodowym nodze. 

 

Nowa kuchnia dla dziewcząt w Foyer!

17.06.2017

W ostatni weekend dziewczyny uczące się tu i mieszkające w internacie (bo wszystkie kursantki mają u nas też wikt i opierunek), mogły wreszcie przygotować pierwszy posiłek w swojej nowej kuchni!!! 

Najnowsze wieści ze szkoły zawodowej w Senegalu!

01.06.2017

Wzięliśmy pod opiekę szkołę zawodową dla młodych kobiet prowadzoną przez siostry Franciszkanki. Chcemy tu robić dokładnie to, co robimy we wszystkich innych naszych placówkach, co jest misją Dobrej Fabryki: wyrównywać ludziom szanse. 

 

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij