Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Chcę pomóc!

Rwanda

Piekło na pewno jest dziś puste, wszystkie diabły są w Rwandzie - tak o tym przepięknym, malutkim, górzystym kraju mówił dwadzieścia lat temu pewien ksiądz, będący świadkiem ludobójstwa. Rzezi, o której mówił cały świat, a jej skutki do dziś tkwią jak kolec w sercach rwandyjczyków. 

Nie pojechałem tam jednak by kontemplować zło, nie chcę pisać reportaży o tym jak odbiera się człowiekowi godność, chcę pomóc siostrom, które codziennie, przez mozolną pracę starają się tę godność mu przywrócić. 

Polskie zgromadzenie Sióstr od Aniołów od roku prowadzi w Kabuga małe hospicjum, pierwsze i jedyne w Rwandzie. Dwadzieścia łóżek, kilkanaście osób personelu. Przyzwoity budynek, sensowna organizacja, ale kompletny brak środków na prowadzenie działalności. 

Gdy po raz pierwszy odwiedziłem tutejszych chorych, wiedziałem już, że nie ma lepszego miejsca, by zrealizować zasadę, którą kierować się ma Fundacja Dobra Fabryka - najlepszą metodą walki ze złym światem, jest tworzyć świat dobry. Chorzy trafiają do nas czasem na kilka miesięcy, częściej na kilka dni, kilkanaście godzin. Bezcennych kilkanaście godzin, w których możemy ich przeciegnąć z beznadziei, do nadziei. Pokazać, że odchodzący nie przestaje być człowiekiem, że śmierć może być przeżyta z godnością, że nie musi się kojarzyć z zasieczeniem maczetą na jakichś bagnach. 

W hospicjum w Kabuga jest dwadzieścia łóżek. Siostrom kończą się pieniądze i jeśli my im nie pomożemy, będą musiały je zamknąć. Musimy pilnie wesprzeć je w płaceniu pensji pielęgniarkom, kupować leki, specjalistyczne jedzenie dla chorych, poszukać rehabilitantów, nauczycieli dla młodych (w hospicjum jest też czternastolatek). Nie wyleczymy śmierci, możemy jednak powalczyć o to, by ludzie w terminalnym stadium AIDS czy raka, nie umierali z głodu albo z bólu. Ja wiem, że to brzmi patetycznie, ale nasze zadanie jest proste - tym ludziom historia i choroba zafundowała czasem regularne piekło, my chcemy by trafiając do nas przypomnieli sobie, że celem człowieka jest niebo. 

Aktualności

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej

13.10.2018

Relacja Szymona z ostatniej wizyty w naszym hospicjum.

Babcia Maria zatańczyła po raz ostatni...

02.07.2018

Nie przypuszczałem, że nadejdzie dzień, w którym będę musiał podać Wam tę wiadomość…

Lizaki zamiast tabaki dla stuletniej Babci Marysi

18.06.2018

Nasza pewnie prawie stuletnia Babcia Marysia z hospicjum w Kabudze, czuje się niestety ostatnio trochę gorzej i rzadko kiedy wstaje z łóżka. 

Claude nie zagra już na boisku

21.05.2018

Claude ma 35 lat i choć minęło już 15 lat od dnia, który zmienił całe jego życie, wciąż pamięta wszystko tak wyraźnie jakby to było wczoraj. 
 

Odszedł Anzelm, dusza towarzystwa naszego hospicjum...

07.09.2017

Pamiętacie Anzelma? Jeśli nie jego historię to z pewnością jego uśmiech. Tego nie da się zapomnieć. Dla Anzelma każda okazja była dobra, by się czymś szczerze ucieszyć, do kogoś uśmiechnąć, za coś podziękować, uścisnąć dłoń, spojrzeć z wdzięcznością w oczy.

Walka Jado z rakiem krtani

28.08.2017

Jado był dziennikarzem. W rwandyjskim radiu prowadził francuski serwis informacyjny. Dobre wykształcenie, wymarzona praca, żona, dziecko. Miał wszystko i wszystko stracił przez raka krtani. 

Odeszła Claire..

20.08.2017

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość z hospicjum. Odeszła Claire..

Mały Józio, nasz najmłodszy pacjent, wyruszył dziś w podróż do lepszego świata.

20.05.2017

Smutne, bardzo smutne wieści z naszego hospicjum w Kabudze. Józio był u nas krótko, zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić. Miał u nas dobre warunki bytowe (przede wszystkim - mógł być z mamą), miał dializy do których środki oczywiście kupowaliśmy na bieżąco, niestety śmierci nie udało się zatrzymać.

 

Nasza pacjentka Agata opuściła hospicjum i wróciła do córki.

29.03.2017

Takie przypadki zdarzają się u nas niezwykle rzadko, ale cieszymy się, że możemy pomagać również ludziom takim jak Agata. 

Arvela kolejną pacjentką hospicjum

07.03.2017

Arvela ma około 80. lat i nowotwór piersi w fazie paliatywnej. Do tej pory była naszą pacjentką ambulatoryjną, zgłaszała się po leki, gdy gorzej się czuła. 

 

W ciągu ostatnich 48 h odeszły dwie pacjentki naszego hospicjum w Kabudze w Rwandzie.

13.02.2017

Przeczytajcie wzruszającą wiadomość, którą otrzymaliśmy od Siostry Marysi… "Ostatni taniec".

Niespodzianka od personalu hospicjum dla Gentilla!

20.01.2017

Siostry wciąż zaskakują swoich podopiecznych wyciągając ich z Kabugi i zabierając w niezwykłe podróże w poszukiwaniu radości. Kilka miesięcy temu Kevin zobaczył wymarzone jezioro Kivu, teraz kolejny z pacjentów odwiedził swoją rodzinę.

Podsumowanie wpłat przekazanych do Rwandy w 2016 roku.

28.12.2016

Koniec roku to czas zestawień i podsumowań. Z radością chcemy Was dziś poinformować ile udało nam się przekazać środków przez cały mijający rok do Rwandy!

Petronila, nowa pacjentka w hospicjum

01.09.2016

Nowotwór jamy ustnej sprawia kobiecie wiele bólu i cierpienia..

Pacjenci hospicjum w Kabudze otrzymają pomoc dyplomowanego rehabilitanta

19.07.2016

Będzie nieocenionym wsparciem dla wszystkich, którzy nie potrzebują opieki paliatywnej, a długoterminowej rehabilitacji.

Poznajcie Noelę, która trafiła do nas w ciężkim stadium choroby nowotworowej.

22.06.2016

Może liczyć na naszą najlepszą opiekę z możliwych, medycyna już nic więcej nie zdziała..

Pierwszy live czat z s. Marysią prosto z Kabugi już dziś!

22.04.2016

Pierwsze takie spotkanie! Na żywo, poprzez czat, będzie można dziś porozmawiać z Siostrą Marysią, przełożoną Centrum Opieki Paliatywnej w Rwandzie.

Odwiedziny w Hospicjum w Kabudze, w Rwandzie.

05.04.2016

Odwiedziny w hospicjum są zawsze bardzo wzruszającym momentem. Chorzy na chwilę mogą zapomnieć o swojej chorobie…

Dzień Chorego w Kabudze

11.02.2016

Dziś w Kabudze obchodzono Dzień Chorego. Z tej okazji w Kabudze miało miejsce małe święto.

Pomoc finansowa dla hospicjum w Rwandzie w styczniu 2016

02.02.2016

Dzięki Wam wysłaliśmy do hospicjum w Rwandze 31490,90 PLN. Dziękujemy za wspracie!

Do Mandeli dotarł prezent od Papieża Franciszka!

27.01.2016

Mandela, brat zmarłej pacjentki Bakazi, którego niesamowitą historię opisaliśmy Wam w połowie stycznia, odebrał wczoraj z rąk siostry Marii prezent od papieża Franciszka, który - mamy nadzieję - pozwoli mu i jego rodzinie stanąć na nogi i zacząć nowe życie! 

Dzięki Wam mamy środki na sfinansowanie pierwszego roku nauki Olivy

19.01.2016

Prosiliśmy Was o wsparcie w ufundowaniu szkoły dla Olivy, córki zmarłej niedawno w naszym hospicjum Speciozy. ZROBILIŚCIE TO! Zebraliśmy 4560 złotych, czyli równo tyle, ile wynosi czesne za rok (a w nim trzy posiłki ze szkolnej kuchni dziennie) plus koszty dojazdu!

Poznajcie historię Bakazi i jej brata Mandeli

16.01.2016

Dziś zmarła Bakazi. Miała 28 lat i cierpiała na rozsiany nowotwór. Przy jej łóżku do końca czuwał jej młodszy brat Mandela, który dzięki wsparciu ze strony Papieża Franciszka właśnie zaczyna nowy rozdział w swoim życiu. Ich niesamowita historia jest przykładem tego, że dzięki obecności Dobrej Fabryki, czasami w zaskakujący sposób,  jesteśmy w stanie wpływać nie tylko na życie naszych podopiecznych, ale także ich bliskich.

Pomoc finansowa dla szpitala i ośrodka dożywiania w grudniu 2015

02.01.2016

Dzięki Waszemu wsparciu do szpitala i ośrodka dożywiania w Kongo w grudniu wysłaliśmy 14000 USD. Dziękujemy!

Czas podsumować 2015 rok i podziękować Wam za pomoc dla hospicjum.

31.12.2015

Rok 2015 w Dobrej Fabryce udowodnił nam, że niemożliwe stało się możliwe. Razem ocaliliśmy istnienie hospicjum i możemy myśleć o jego dalszym rozwoju. 

Święta w Kabudze!

29.12.2015

Dotarły do nas z Rwandy zdjęcia z bożonarodzeniowej imprezy! 

Odszedł Aloisy

03.12.2015

Ze smutkiem żegnamy Aloisa jednego z pacjentów naszego hospicjum w Kabudze.

Pomoc finansowa dla hospicjum w listopadzie 2015

28.11.2015

Dzięki waszemu wsparciu w listopadzie udało nam się wysłać do hospicjum 6000 euro. Dziękujemy!

Ruszamy z Afrykańskim Targiem!

28.11.2015

Mamy dla Was miłą wiadomość. Ruszamy z Afrykańskim Targiem, sklepem jakiego jeszcze nie było! 

Licytujemy filiżankę Jana Pawła II i wspieramy hospicjum w Kabudze

19.11.2015

Papieski Jałmużnik, abp Konrad Krajewski, przekazał nam w Watykanie filiżankę, z której pił Jan Paweł II, a która po jednym z posiłków została przez kogoś zachowana na pamiątkę. Tak wyjątkowego prezentu nie można było nie wykorzystać do wspólnej produkcji dobra w naszej fabryce. Dlatego na naszym profilu facebookowym zorganizowaliśmy licytację. Kwota uzyskana od zwycięzcy w całości zasiliła nasze hospicjum.

Odeszła Specioza

09.11.2015

Wczoraj o 4.00 nad ranem zmarła Specioza. Miała 39 lat. Odeszła cicho, bez cierpienia, od piątku nie prosiła już nawet o morfinę. Wczoraj pożegnała się z córeczką Olivą i sąsiadką, Perpetuą, która tak ofiarnie się nią zajmowała. 

Fundusz edukacyjny dla Olivy

09.11.2015

Dziś pożegnaliśmy Speciozę. Uroczystości zgodnie z rwandyjskim zwyczajem trwały wiele godzin i zakończyły się pochówkiem na cmentarzu. W całodniowym pogrzebie wzięła udział rodzina Speciozy, sąsiedzi i przyjaciele. Wśród nich była obecna córka zmarłej Speciozy- Oliva.

Pomoc finansowa dla hospicjum w październiku 2015

28.10.2015

Dzięki waszemu wsparciu w październiku udało nam się wysłać do hospicjum 6000 euro. Dziękujemy!

Środki na budowę domu dla dzieci Marii zebrane!

01.10.2015

Fantastyczne wieści. Po raz kolejny udowodniliście, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziś dzięki Waszej mobilizacji ostatecznie zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy na wybudowanie domu dla dzieci naszej pacjentki Marii.

Doskonałe wieści z Rzymu!

29.09.2015

Dzięki wsparciu wiernych z Kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie jesteśmy o 4 tysiące złotych bliżej wybudowania domu dla Emmy, Sylvaina i Delphina.

Wyniki konkursu w projekcie „Drużyny Aniołów”

23.09.2015

Znamy już wyniki konkursu „Drużyny Aniołów”. 

Finał konkursu „Niebo nad Kabugą”!

23.09.2015

Akcja „Niebo nad Kabugą” dobiegła końca. Z przyjemnością zawiadamiamy, że zwycięzcą naszego konkursu w wyniku losowania została Pani Ewa Patrowicz.

Pomoc finansowa dla hospicjum we wrześniu 2015

17.09.2015

Dzięki waszemu wsparciu we wrześniu udało nam się wysłać do hospicjum 6000euro. Dziękujemy!

Zakończenie projektu „Woda dla Hospicjum”!

09.09.2015

Uroczyście ogłaszamy zakończenie projektu „Woda dla Hospicjum”! Dzięki Wam udało się zebrać ponad 50.000 złotych.

Ruszyła zbiórka na dom dla dzieci Marii

03.09.2015

Emma, Delphin i Sylvain, dzieci naszej sparaliżowanej pacjentki Marii, dziękują Wam za ekspresową zbiórkę na zakup ziemi. Teraz chcemy iść o krok dalej i na tej ziemi postawić ich własny dom! 

Konkurs w projekcie „Drużyny Aniołów”!

31.08.2015

Do naszego anielskiego orszaku dołączyły trzy nowe postaci- Klementyna, siostra Marysia i siostra Renata. Z tego powodu świętujemy...

Nowe Anioły!

31.08.2015

Nasz anielski orszak rozrasta się. Ostatnio w naszym projekcie pojawiły się trzy nowe postaci: Klementyna oraz siostra Maria i siostra Renata. Poznajcie je i dołączcie do ich drużyny!

Mamy środki na zakup USG!

21.08.2015

Po zaledwie dwóch tygodniach zbiórki, wielkiej ofiarności kilkuset dobrych ludzi, wsparciu od papieża Franciszka, dwóch przelewach po 10 000 złotych i dzisiejszym – od naszego już stałego darczyńcy- na 25 000 , mamy już 85 000 złotych.

Pomoc finansowa dla hospicjum w sierpniu 2015

17.08.2015

Dzięki waszemu wsparciu w sierpniu udało nam się wysłać do hospicjum 25 300euro. Dziękujemy!

Minilab już w Kabudze!

12.08.2015

Dziś do Kabugi dojechał prezent od papieża Franciszka - minilab do badania krwi naszych pacjentów!

Mamy już 42% potrzebnej sumy na zakup USG!

10.08.2015

Zdarzyło się coś, o czym nawet nie śmieliśmy marzyć. A to wszystko za sprawą Papieża Franciszka, który nie przestaje nas mile zaskakiwać.

Papież Franciszek dla Kabugi

06.08.2015

Dziś dotarła do nas cudowna wiadomość z Watykanu. Chorych w hospicjum w Kabudze i w szpitalu w Ntamugendze postanowił dziś wesprzeć sam Papież Franciszek!

Odeszła Sylvie...

27.07.2015

Sylvie była pacjentką naszego hospicjum, świecką osobą konsekrowaną. Chorowała na nowotwór kości. 

Weź udział w akcji NIEBO NAD KABUGĄ i "zaadoptuj" jedną z naszych gwiazd!

06.07.2015

Pamiętacie, jak Szymon otrzymał kiedyś telewizyjną nagrodę WIKTORA? Teraz chętnie się jej pozbędzie! 

Pomoc dla hospicjum w lipcu 2015

01.07.2015

Dzięki waszemu wsparciu w lipcu udało nam się wysłać do hospicjum 12 000 euro. Dziękujemy!

Pomoc finansowa dla hospicjum w czerwcu 2015

12.06.2015

Dzięki waszemu wsparciu w czerwcu udało nam się wysłać do hospicjum 5000 euro. Dziękujemy!

Dobra Fabryka całkowicie przejmuje utrzymanie Szpitala w Natamugendze i Hospicjum w Kabudze!

02.04.2015

Po pół roku działania Fundacji nadszedł czas na kolejny poważny krok.

Kolejne wpłaty dla hospicjum.

02.03.2015

Do Kabugi znów wysłaliśmy niezbędną pomoc.

Nowy projekt - wielki start!

19.02.2015

Zobacz jak buduje się rurociąg i stopniowo wypełnia wodą!

Wzruszająca historia miłosna na Walentynki

14.02.2015

Obejrzyjcie wyjątkowy film o historii pięknej miłości z naszego hospicjum w Kabudze

Pomoc finansowa dla Rwandy w styczniu 2015 roku.

05.02.2015

Dzięki Wam przesłaliśmy do hospicjum ponad 30 tys. złotych!

Kevin bardzo zadowolony z prezentu :)

17.12.2014

Nasz hospicyjny junior już od jutra zaczyna naukę!

Kolejny transport leków dotarł do hospicjum

13.12.2014

Szymon posłańcem nie tylko dobrej nowiny! ;)

Spoczywaj w pokoju Joyce...

12.11.2014

Rano 10 listopada odeszła od nas ukochana Joyce.

Francois po badaniach

10.10.2014

Lekarze mają już pełną wiedzę co dzieje się z Francois i mogą go leczyć. Jemu i pozostałym pacjentom hospicjum samopoczucie poprawia też działająco przeciwbólowo morfina zakupiona przez naszą Fundację.

Ciężki stan Francois

09.10.2014

Nie wiadomo czy uda nam się uratować Francois. Brakuje sprzętu, który pomógłby określić dokładnie jego stan. 

Therese - nowa pacjentka w hospicjum!

05.10.2014

Therese przywieziona do naszego hospicjum w stanie beznadziejnym, powoli nabiera sił. Po raz pierwszy od miesięcy na jej twarzy zagościł uśmiech!

Adeline odeszła. Spoczywaj w Pokoju.

04.09.2014

Adeline będziemy pamiętać zawsze. To naprawdę wielka sprawa, że mogliśmy pomóc jej przejść przez ostatnie chwile po tej stronie chmur, przypominając, że każdy człowiek, również umierający ma prawo do miłości, troski, szczęścia...

Ziemska wędrówka naszej Adeline dobiega końca

01.09.2014

Nasza Adeline z hospicjum w Kabuga powoli zbiera się, by ruszyć w swoją stronę.Adeline to święty człowiek, tak oczyszczony i prześwietlony przez to, co teraz przechodzi, że patrzysz i łzy ci same lecą, jakbyś dotykał istoty, jakbyś widział kogoś, kto – przeżywszy życie w strasznej biedzie i bólu – postanowił poczekać jeszcze na ciebie, by spędzić z tobą parę minut, by pokazać ci, kim ty mógłbyś być…

Historia naszej kolejnej pacjentki, Margarithe

22.08.2014

Nie ma większej radości, niż patrzeć na człowieka, który po wypisaniu ze szpitalnego młynka, znów może sobie przypomnieć, że nie jest przypadkiem, jest człowiekiem...

Poznajcie historię Adeline

10.08.2014

Poznajcie Adeline, jest w hospicjum od kilku tygodni. Ilekroć ktoś wchodzi do jej pokoju, uśmiecha się, wyciąga ręce i mówi: "Witam Cię z miłością!"...

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij